Roślinny lek antywirusowy skuteczny przeciw wirusowi SARS-Cov-2 aż w 95%

Roślinny lek antywirusowy skuteczny przeciw wirusowi SARS-Cov-2 aż w 95% – w tym również z wysoce zaraźliwą Deltą.

Naukowcy z University of Nottingham opracowali niedawno roślinny lek antywirusowy, który wykazuje dużą skuteczność w walce ze wszystkimi wariantami SARS-CoV-2

Pojawianie się kolejnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2 znacząco utrudnia i tak już ciężką, globalna walkę z pandemią Covid-19. Naukowcy z całego świata próbują opracować skuteczne szczepionki oraz leki do walki z chorobą. Niedawno w magazynie naukowym „Virulance” zostały opublikowane wyniki badań prowadzonych przez profesora Kin-Chow Changa.

Zespół badawczy profesora wykazuje, że w zestawieniu z innymi wariantami koronawirusa, Delta cechuje się najwyższą zdolnością do namnażania, najszybciej i najłatwiej infekuje sąsiednie komórki. Co więcej, udowodniono również, że w przypadku wystąpienia koinfekcji – zainfekowania jeszcze innym niż Delta wariantem SARS-CoV-2, wzmacnia ich zdolność do namnażania.

Jednocześnie badacze prezentują możliwości odkrytego przez siebie leku antywirusowego pochodzenia naturalnego – tapsigargin (TG) – wydaje się on blokować różne wirusy, w tym SARS-CoV-2 z taką samą skutecznością. Taka sama skuteczność we wszystkich wariantach koronawirusa jest szczególnie cenna – Delta namnaża się 4 razy szybciej niż Alfa i 9 razy szybciej niż Beta.

Nowy lek – tapsigargin stworzony został na bazie łoczydła apulijskiego ((Thapsia garganica). Już jedna jego dawka blokuje nowe infekcje ze skutecznością 95%, z podobną skutecznością zwalcza już istniejące infekcje – z tego względu wydaje się, że lek stanie się nową, potężną bronią w walce z pandemią.

Jak podsumowuje je prof. Kin Chow Chang: „Nasze nowe badania dają nam lepszy wgląd w dominujący wariant Delta. I choć pokazaliśmy, że wariant ten jest najbardziej zaraźliwy i promuje namnażanie innych wariantów w przypadku koinfekcji, z przyjemnością prezentujemy, że TG jest tak samo skuteczny w walce z Deltą, jak z każdym innym wariantem. Wyniki te wskazują na antywirusowy potencjał TG jako profilaktyki po ekspozycyjnej oraz aktywnego środka terapeutycznego”.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię