NASA odkłada spacer kosmiczny

Amerykańska agencja kosmiczna NASA odwołała planowany na dziś spacer kosmiczny dwójki astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powodem było potencjalne zagrożenie związane z krążącymi po orbicie odłamkami.

Astronauci Tom Marshburn i Kayla Barron mieli dziś wyjść na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by dokonać wymiany wadliwej anteny, która wysyłała i odbierała sygnały z Ziemi poprzez system satelitarny. Misja miała trwać sześć i pół godziny.

W krótkim komunikacie wydanym niedługo po północy NASA poinformowała jednak, że kontrolerzy misji nie są w stanie właściwie oszacować ryzyka, jakie niesie ze sobą obecność na orbicie kosmicznych śmieci. W związku z tym spacer dwójki astronautów przełożono.

 

NASA nie określiła, jaki rodzaj kosmicznych odłamków był powodem decyzji. Agencje przypominają jednak, iż przed dwoma tygodniami Rosja dokonała testu antysatelitarnej rakiety DA-ASAT, w wyniku którego na orbicie okołoziemskiej powstało ponad 1500 odłamków oraz chmura kosmicznego pyłu.

Znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci musieli się wówczas ewakuować do przycumowanych do niej pojazdów kosmicznych. Rosyjski test polegający na zestrzeleniu starego satelity został skrytykowany przez NASA i amerykański rząd.

IAR

Gen. Mirosław Hermaszewski o kosmosie: “Dawniej liczył się prestiż”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię