Korea Północna zakazuje noszenia skórzanych płaszczy

Korea Północna zakazała noszenia skórzanych płaszczy i kurtek, które naśladują styl północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

Kim spopularyzował skórzany płaszcz prawie dwa lata temu wprowadzając nowy trend w modzie w kraju. Początkowo nosili je tylko bogaci i uprzywilejowani w kraju, których było stać na tak drogi produkt. Płaszcze wzbudziły jeszcze większe zainteresowanie po paradzie wojskowej w Korei Północnej. Zdjęcia z parady, która odbyła się na początku tego roku pokazują wszystkich wysokich rangą urzędników ubranych w skórzane kurtki.

Jak podają media, niestety ostatnio zaczęto sprowadzać tanie materiały. Gdy skórzane płaszcze zaczęły być uznawane za symbol władzy, prywatni kupcy zaczęli sprowadzać skórę syntetyczną i z niej szyć fason płaszcza spopularyzowany przez Una. Tanie płaszcze zaczęli nosić również biedni naśladując trend przywódcy. „Kiedy te tanie skórzane płaszcze stały się popularne, organy ścigania zaczęły ścigać firmy, które je wyprodukowały, gdyż wyglądają zbyt podobnie do płaszcza noszonego przez Najwyższą Godności”, podała stacji radiowa Radio Free Asia.

 

Korea Północna powołała nowy oddział policji modowej, które zadaniem jest konfiskowanie tanich kurtek skórzanych na rynkach oraz odbieranie ich ludziom, którzy już je zakupili. Jak podaje źródło „młodzi mężczyźni protestują, mówiąc, że kupili płaszcze za własne pieniądze i nie ma powodu, aby je im odbierać”.

Partia odpiera ataki twierdząc, że „noszenie ubrań zaprojektowanych tak, aby wyglądały jak te noszone przez Najwyższą Godność, to nieczysty trend do kwestionowania autorytetu Najwyższej Godności”. Policja ostrzega, aby „społeczeństwo, nie nosiło skórzanych płaszczy, ponieważ jest to część dyrektywy partii dotyczącej, kto może je nosić”.

Jak donoszą media komunistyczne Korei Północnej skórzaną kurtkę nosi również Kim Yo Jong, siostra Kim Dzong Una, „więc teraz skórzana kurtka stała się również symbolem silnych kobiet”.

Płaszcze skórzane w Korei Północnej są zaporowo drogie. Te wykonane z prawdziwej skóry kosztują około 170 000 wonów (34 USD) i około 80 000 wonów (16 USD) za te wykonane z podrobionych materiałów skórzanych.
Według południowokoreańskiej gazety Korea Joongang Daily średnia miesięczna pensja w Korei Północnej dwa lata temu wynosiła około 4000 wonów (0,66 USD).

O czym należy wiedzieć wybierając sie na wakacje do USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię