USA: przesłuchanie Marka Brzezińskiego w Senacie

Foto: Twitter @p_zuchowski

Nominowany przez prezydenta Joe Bidena na nowego ambasadora w Polsce Mark Brzeziński będzie dziś odpowiadał na pytania członków komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu. Pozytywna opinia tej izby Kongresu jest warunkiem objęcia przez Brzezińskiego placówki w Warszawie.

Mark Brzeziński będzie jednym z czterech kandydatów jacy staną dziś przed komisją spraw zagranicznych Senatu. Poza nim będą to dyplomaci nominowani na stanowisko szefa Korporacji Finansowania Rozwoju Międzynarodowego, podsekretarza stanu oraz ambasadora w Belgii.

 

Brzeziński będzie prawdopodobnie pytany o relacje dwustronne Polski z USA, współpracę wojskową a także kwestie demokracji i o media. Podczas przesłuchań może też zostać poruszona kwestia Nord Stream 2, ponieważ członkiem komisji jest zagorzały krytyk działań Joe Bidena w sprawie gazociągu senator Ted Cruz.

W ramach protestu przeciwko nienałożeniu przez rząd Bidena sankcji na firmę Nord Stream 2 AG, senator z Teksasu blokuje wiele nominacji w administracji oraz na ambasadorów. W tej chwili nie jest jasne czy Cruz zastosuje proceduralną blokadę nominacji Brzezińskiego, co opóźniłoby objęcie przez niego placówki w Warszawie.

Mark Brzeziński jest synem byłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezińskiego. Wcześniej pełnił funkcje w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz Pentagonie. Była także ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

IAR/

Fundacja Dar Serca – pomaga chorym dzieciom z Polski

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię