Wariant koronawirusa Omikron dotarł do USA. Jest pierwszy potwierdzony przypadek

Jak donosi Biały Dom, pierwszy przypadek osoby zainfekowanej wariantem OMIKRON został potwierdzony w Kalifornii.

Dr Anthony Fauci poinformował dziennikarzy, że osoba zakażona wróciła do USA z RPA 22 listopada i uzyskała wynik pozytywny 29 listopada. Fauci dodał również, że osoba jest w pełni zaszczepiona, ale nie otrzymała zastrzyku przypominającego i ma „łagodne objawy chorobowe”.

„Wiedzieliśmy, że to tylko kwestia czasu, zanim pierwszy przypadek Omikronu zostanie wykryty w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Fauci.

Urzędnicy powiedzieli, że skontaktowali się ze wszystkimi, którzy mieli bliski kontakt z tą osobą i wszyscy uzyskali wynik negatywny. Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, a sekwencja została potwierdzona przez Centers for Disease Control and Prevention.

 

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podejmuje kroki w celu zaostrzenia amerykańskich przepisów dotyczących testów dla podróżnych z zagranicy, w tym wymagania testu dla wszystkich podróżnych w ciągu jednego dnia od wejścia na pokład lotu do USA, niezależnie od statusu szczepień. Rozważano również wprowadzenie testów po przyjeździe.

Pozostaje wiele niewiadomych na temat nowego wariantu, również to, czy wariant jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie szczepy, czy powoduje poważniejsze choroby i czy może udaremnić szczepionkę. Fauci, ekspert ds. chorób zakaźnych, powiedział, że więcej będzie wiadomo o szczepie omicron w ciągu dwóch do czterech tygodni, gdy naukowcy będą hodować i testować próbki laboratoryjne wirusa.

„Zdajemy sobie sprawę z faktu, że wszyscy są wyczerpani obecną sytuacją, a wiadomość o nowym wariancie może być przytłaczająca. Ważne jest, abyśmy wspólnie skupili się na znanych nam rzeczach, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się COVID-19 i jego wariantów” – powiedzieli w oświadczeniu urzędnicy stanu zdrowia publicznego.

Ogłoszenie pierwszego przypadku w USA pojawia się, zanim prezydent Joe Biden planuje nakreślić w czwartek swoją strategię zwalczania wirusa w zimie. Biden próbował stłumić alarm z powodu wariantu Omikron, mówiąc, że był to powód do niepokoju, ale „nie do paniki”. I tego się trzymajmy

Gdzie się udać po choinkę w północnym Illinois

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię