We wtorek Joe Biden będzie rozmawiał z Władimirem Putinem

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ma przeprowadzić wideorozmowę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Tematem mają być m.in. coraz bardziej napięte relacje Rosji z Ukrainą.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że do rozmowy ma dojść we wtorek wieczorem czasu moskiewskiego. Informację o planowanej rozmowie prezydentów potwierdził też Biały Dom. „Prezydent Joe Biden przekaże obawy Stanów Zjednoczonych, dotyczące działań wojskowych Rosji przy granicy z Ukrainą oraz potwierdzi amerykańskie wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

 

 

W piątek prezydent Joe Biden mówił, że ma pakiet inicjatyw, które mają utrudnić Rosji ewentualną inwazję na Ukrainę. Waszyngton i Kijów są poważnie zaniepokojone działaniami Rosjan. „Jeśli spojrzymy na wielkość sił, zgromadzonych przy granicy, jeśli przyjrzymy się temu, co dzieje się w przestrzeni informacyjnej, w tym w cyberprzestrzeni, to to naprawdę wywołuje nasz niepokój” – powiedział amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin. Zapewnił przy tym, że Stany Zjednoczone są zdecydowane pomóc Ukrainie bronić jej terytorium.

Rosjanie zapewniają, że nie chcą atakować Ukrainy. Przekonują, że to Zachód działa agresywnie i przeprowadza prowokacje, jako przykład podając ćwiczenia wojskowe NATO na Morzu Czarnym.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię