Finlandia kupi 64 amerykańskie myśliwce F-35

Rząd Finlandii ogłosił, że kupi 64 amerykańskie myśliwce F-35. Wartość kontraktu to blisko 9,5 miliarda dolarów. Rozczarowania nie kryją władze w Sztokholmie, które liczyły na sprzedaż Finom szwedzkich samolotów Saab Gripen.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu fińskiego rządu w Helsinkach, premier, minister obrony i dowódca sił zbrojnych wspólnie ogłosili, że Finlandia wymieni swoje wysłużone myśliwce F/A-18 Hornet produkowane przez amerykańskie firmy McDonnell Douglas i Boeing na supernowoczesne myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35 zbudowane także przez Amerykanów – korporację Lockheed Martin, jednego z największych na świecie producentów broni. Pierwsze samoloty mają zostać dostarczone do Finlandii w 2026 roku.

Dwa dni temu nowa premier Szwecji Magdalena Andersson odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną właśnie do Helsinek. Spotkała się z szefową fińskiego rządu Sanną Marin i prezydentem Saulim Niinistö. Rozmawiali między innymi o kontrakcie na zakup przez Finlandię myśliwców wielozadaniowych. Dzisiaj rząd w Hesinkach ogłosił, że wybrał ofertę Amerykanów.

IAR

Nowe zasady wjazdu do USA dla wszystkich międzynarodowych podróżnych

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię