GlaxoSmithKline opracowała roślinną szczepionkę przeciwko COVID-19

Firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK) ogłosiła pozytywne wyniki w trzeciej fazie testów klinicznych swojej szczepionki przeciw koronawirusowi.

Nowa szczepionka opracowana we współpracy kanadyjskiej firmy biotechnologicznej, Medicago i firmy farmaceutycznej GSK ma jedną wyjątkową cechę wyróżniającą ją od innych szczepionek dostępnych już na rynku. Otóż oparta jest na roślinach.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, ogólny wskaźnik skuteczności szczepionki wynosi 71 procent przeciwko wszystkim wariantom wirusa Sars-CoV-2 z wyjątkiem omikronu. Próbę szczepionki przeprowadzono wśród 24 000 dorosłych w sześciu krajach. Pacjenci biorący udział w badaniu nie zgłaszali żadnych poważnych ani niepożądanych objawów i skutków ubocznych. Dodatkowo, wyniki badań i testów pokazują, że dwudawkowa szczepionka jest bardziej skuteczna w walce wariantów gamma i delta w porównaniu z innymi zatwierdzonymi szczepionkami.

„To niesamowity moment dla Medicago i dla nowych platform szczepionek”, powiedział w oświadczeniu Takashi Nagao, prezes Medicago. „Wyniki naszych badań klinicznych pokazują siłę technologii produkcji szczepionek na bazie roślin. Jeśli zostanie zatwierdzona, przyczynimy się do światowej walki z pandemią COVID-19 dzięki pierwszej na świecie szczepionce roślinnej do stosowania u ludzi”.

Medicago i GSK już wcześniej wykorzystywały cząstki wirusopodobne, 30-letnią technologię, do produkcji szczepionek białkowych. Żywe rośliny są wykorzystywane jako bioreaktory do produkcji niezakaźnych cząstek białkowych, które naśladują natywną strukturę wirusów, a tym samym wzmacniają odpowiedź układu odpornościowego na inwazyjnego wirusa. Medicago twierdzi, że w swoich szczepionkach wykorzystuje gatunek rośliny Nicotiana benthamiana, bliskiego krewnego tytoniu.

Szczepionki roślinne są zazwyczaj tańsze w produkcji i bezpieczniejsze dla pacjentów. Według GSK nowa szczepionka nie będzie musiała być przechowywana w niezwykle niskich temperaturach, tak jak szczepionki Moderna i Pfizer, co również ułatwi jej dystrybucję.

„Globalna pandemia COVID-19 nadal pokazuje nowe aspekty z obecną dominacją wariantu Delta, nadchodzącego Omicron i innych wariantów, które prawdopodobnie nastąpią w przyszłości” – powiedział w oświadczeniu Thomas Breuer, dyrektor ds. zdrowia na świecie w GSK. „Połączenie sprawdzonego adiuwantu GSK na wypadek pandemii z technologią szczepionek roślinnych Medicago ma znaczny potencjał, aby stać się skuteczną, stabilną w lodówce opcją, która pomoże chronić ludzi przed SARS-CoV-2”.

Jak podaje przedstawiciele Medicago, jej naukowcy pracują również nad szereg innych szczepionek roślinnych, między innymi do zwalczania grypy sezonowej i norowirusa.

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęto już proces składania wniosków o zatwierdzenie jej w trybie nagłym. Jeśli zostanie zatwierdzona, dwudawkowa szczepionka COVID-19 stanie się pierwszą szczepionką roślinną dopuszczoną do stosowania u ludzi.

Wszystko co wiemy o nowym wariancie koronawirusa – Omicron

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię