Nowe regulacje dla podróżnych wracających spoza strefy Schengen

Od środy 15 grudnia wszystkich podróżnych spoza strefy Schengen obowiązują nowe zasady wjazdu do Polski. Testy są obowiązkowe także dla zaszczepionych, obowiązuje również wydłużona kwarantanna. Poniżej wyjaśniamy nowe zasady.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem osoby wracające spoza strefy Schengen będą zobowiązane do wykonania testu (antygenowego lub PCR) na obecność wirusa SARS-CoV-2. Ten obowiązek dotyczyć będzie zarówno niezaszczepionych jak i zaszczepionych podróżnych. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Na rządowych stronach brak jest jednak konkretnych informacji, można przeczytać jedynie:

„Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania”

Testy będzie można wykonać także po przylocie do kraju, na lotnisku – dotyczy to jednak jedynie tych lotnisk, które dysponują odpowiednią infrastrukturą lub uruchomią punkty testowania. Już 15 grudnia działają punkty na lotniskach w Katowicach, Wrocławiu i na Okęciu. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – test będzie płatny, jednak, jeśli rodzice będą osobami zaszczepionymi, z wykonania testu zwolnione będą dzieci.

Podróżni, na których została nałożona w Polsce 14 dniowa kwarantanna (od 1 grudnia), będą mogli wykonać test, który w przypadku negatywnego wyniku zwolni ich z kwarantanny. O taki test będzie się można jednak ubiegać dopiero najwcześniej w 8 dniu licząc od dnia następnego po przekroczeniu granicy.

 

Warto wspomnieć, że zasady zostały zmienione także dla wracających z krajów członkowskich UE oraz ze Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Turcji i Liechtensteinu. Będą oni podlegać 10 dniowej kwarantannie wjazdowej. Zwolnione z tego obowiązku są wszystkie osoby zaszczepione po przedłożeniu paszportu covidowego w języku polskim lub angielskim; osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebyły zakażenie oraz podróżni, którzy przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19 (w takim przypadku test nie może być starszy niż 48 godzin od daty przekroczenia granicy). Z odbycia kwarantanny zwolnione są dzieci do 12 roku życia , które podróżują pod opieką zaszczepionych dorosłych lub posiadają ważny, negatywny wynik testu.

Przypominamy również, że obecnie do strefy Schengen należy 26 państw: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia.

“Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię