Rosja przekazała USA projekt gwarancji bezpieczeństwa

Rosja przekazała Stanom Zjednoczonym jakich gwarancji bezpieczeństwa oczekuje od NATO – napisała agencja RBK. Później doradca Władimira Putina – Jurij Uszakow poinformował, że dokument zawierający oczekiwania Moskwy został wręczony przedstawicielom Waszyngtonu.

Część rosyjskich komentatorów zwraca uwagę, że Rosja domaga się gwarancji bezpieczeństwa, a w tym samym czasie gromadzi swoje wojska na granicy z Ukrainą.

Według kremlowskiego doradcy Jurija Uszakowa, o przekazaniu Stanom Zjednoczonym konkretnych propozycje Władimir Putin miał powiedzieć w wideo rozmowie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Dokument miała odebrać goszcząca w Moskwie zastępca sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried. Jurij Uszakow podkreślił, że Moskwa jest gotowa natychmiast przystąpić do negocjacji.

 

 

Na początku grudnia, w trakcie wideo rozmowy z Joe Bidenem, Władimir Putin oświadczył, że oczekuje od NATO pisemnych gwarancji, iż Sojusz nie będzie rozszerzał swoich struktur o Ukrainę i Gruzję, a także nie będzie rozmieszczał swoich sił uderzeniowych wzdłuż rosyjskich granic.

Państwa Sojuszu wielokrotnie podkreślały, że Moskwa nie ma prawa do stawiania takich żądań. Jednocześnie wezwały Kreml do zaniechania eskalacji napięcia na ukraińskiej granicy i zagroziły dotkliwymi sankcjami, gdyby doszło do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię