Ta witamina może pomóc w odzyskaniu węchu po Covid-19

Najnowsze badania wykazują, że witamina A może odgrywać istotną rolę w przywróceniu węchu po przebytej infekcji COVID-19. Jest to ważna wiadomość dla osób zmagających się z chorobą, szczególnie z dotkliwym zanikiem węchu.

Statystyki medyczne związane z przebiegiem Covid-19 wskazują, że ok. milion Amerykanów straciło węch z powodu zakażenia koronawirusem. Statystyki pokazują także jeszcze gorszy aspekt tej dolegliwości – 5% chorych z utratą węchu może go nigdy nie odzyskać. Nie są do końca również znane jednoznaczne przyczyny utraty węchu – bardzo często traci się go przy drożnym nosie, tym bardziej nie są znane lekarstwa i środki, które mogłyby uchronić przed tą dolegliwością; coraz więcej mówi się jednak o pozytywnym działaniu witaminy A.

Badania wskazują, że najczęstszą przyczyną utraty węchu w przebiegu Covid-19 jest uszkodzenie przez wirusa komórek receptorowych zlokalizowanych w nabłonku nosa. Wirus nie uszkadza jednak samego nerwu węchowego – dlatego w większości przypadków utrata węchu ma charakter przejściowy, zwykle wracając samoczynnie po kilku tygodniach od wyzdrowienia. Wirus Sars-Cov-2 nie jest pierwszym patogenem, który wywołuje taki efekt – podobne dolegliwości wywoływane są przez infekcje wirusowe górnych dróg oddechowym – m.in grypy.

 

Badania medyczne przeprowadzone w ostatnim czasie wykazują, że witamina A wspomaga proces przywracania węchu po Covid-19, dokładniejsze badania nad takim działaniem witaminy rozpoczęli naukowcy z University of East Anglia i James Paget University Hospital.

Zainteresowanie leczeniem przywracania węchu jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów – 1 na 10 zakażonych osób, które doświadczają utraty węchu przy Covid-19 donosi, że zmysł nie wraca do normalnego działania po 4 tygodniach od zachorowania. Badania pokazują również, że utrata węchu przedkłada się na lęk, izolację i depresję; wzmaga się również narażenie na działanie gazu i zepsutego jedzenia. Bardzo często wraz z węchem pacjenci tracą również smak – co przedkłada się na zmniejszony apetyt.

Badania prowadzone we wspomnianych instytucjach naukowych wystawiają pacjentów z utraconym węchem na działanie witaminy A – podawane są im krople do nosa zawierające wspomnianą witaminę, po czym obserwuje się wzrost wielkości i aktywności uszkodzonych szlaków zapachowych.

Kuracja w badaniu trwa 12 tygodni – jedni pacjenci otrzymują krople z witamina A, drudzy placebo; przed i po kuracji poddawani są rezonansowi magnetycznemu. Pacjenci będą wystawiani również na działanie charakterystycznych zapachów – m.in róż i zgniłych jaj.

Analizie poddawana będzie wielkość opuszków węchowych oraz aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za rozpoznawanie zapachów. Prof. Carl Philpott z UEA Norwich Medical School pokłada w terapii wielkie nadzieje, jego zdaniem prowadzone badania są szansą na opracowanie terapii dla wszystkich pacjentów zmagających się z utratą węchu – także w przebiegu innych chorób.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię