Omikron – najbardziej zaraźliwy i najszybciej rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa

Według Światowej Organizacji Zdrowia, omikron nie tylko rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, ale również jest cztery razy bardziej zaraźliwy niż pierwotna wersja wirusa i zmniejsza skuteczność szczepionek przeciw ciężkim objawom COVID-19 i zgonom z powodu choroby.

„Omicron rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w przypadku żadnego poprzedniego wariantu”, powiedział doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia na konferencji prasowej w Genewie. Ghebreyesus dodał, że „nawet jeśli omikron powoduje mniej ciężką chorobę, sama liczba przypadków może ponownie przytłoczyć nieprzygotowane systemy opieki zdrowotnej”.

Wstępne badania naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu pokazują, że ten silnie zmutowany wariant COVID-19 mnoży się około 70 razy szybciej w tkance układu oddechowego człowieka niż wariant delta. Dane również wskazują na to, że mutacje w omikronie przyspieszyły proces wnikania i replikacji w tkance.

Wariant ten, który po raz pierwszy zidentyfikowano w południowej Afryce w pierwszej połowie listopada, obecnie odpowiada za 90% przypadków COVID-19 w Afryce Południowej i stanowi coraz większy problem w Europie. Najnowsze dane wskazują, że ta mutacja COVID-19 jest już obecna w 77 krajach i co najmniej 35 stanach USA, w tym w Illinois. W wielu krajach omikron stanowi 15% wszystkich przypadków zarażeń COVID-19.

Nowe badanie przeprowadzone przez Discovery Health (największego prywatnego ubezpieczyciela zdrowotnego w RPA) pokazuje, że dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech, która zapewniała ponad 90% ochronę przed pierwotnym wirusem, zapewniają tylko 70% ochronę przed infekcją omikronem.
Dyrektor generalny Discovery Health, doktor Ryan Noach, powiedział, że „czwarta fala napędzana przez omikron ma znacznie bardziej stromą trajektorię nowych infekcji w porównaniu z poprzednimi falami. Dane krajowe pokazują wykładniczy wzrost zarówno nowych infekcji, jak i wskaźniki dodatnich wyników testów w ciągu pierwszych trzech tygodni tej fali, wskazując na wysoce zakaźny wariant z szybkim rozprzestrzenianiem się infekcji w społecznościach.”
Shirley Collie, główna aktuariusz ds. analityki zdrowotnej w Discovery Health, dodaje, że dzieci zakażone omikronem mają o 20% wyższe ryzyko przyjęcia do szpitala z powodu powikłań niż w przypadku wcześniejszych wariantów.

Eksperci dodają, że omikron jest również w stanie ponownie zainfekować osoby, które złapały wcześniejszą inną odmianę wirusa oraz osoby zarażone wcześniej są bardziej narażone na ponowne zakażenie.
Nowe badanie przeprowadzone w RPA wykazało, że osoby zakażone w pierwszej fali w Republice Południowej Afryki na początku zeszłego roku mają 73% szans na reinfekcję, podczas gdy osoby zakażone wariantem beta mają 60% szansy na reinfekcję, a osoby zarażone w ostatniej fali delta są narażone na 40% ryzyko reinfekcji.
Wyniki tych badań pokrywają się ze wstępnymi wynikami z Wielkiej Brytanii, które pokazują około trzy do ośmiu razy zwiększone ryzyko reinfekcji omikronem.

Stany Zjednoczone ponownie odnotowują rosnącą liczbę infekcji. W ciągu ostatniego tygodnia zgłaszano średnio 118 000 nowych infekcji dziennie, co oznacza wzrost o 37% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Według CDC delta nadal jest dominującym wariantem. CDC dodaje, że omikron odpowiada za 3% przypadków w USA z wyjątkiem dwóch stanów – Nowego Jorku i New Jersey gdzie procent ten wynosi 13.

CDC oraz urzędnicy rządowi podkreślają, że nawet jeśli warianty mogą przemykać przez część ochrony oferowanej przez szczepionki, zaszczepione osoby zwykle mają przechodzą chorobę łagodniej lub nawet nie mają żadnych objawów po zakażeniu – dlatego szczepionki pozostają numerem 1 w ochronie oraz stosowanie masek i dystansu społecznego.

Wszystko co wiemy o nowym wariancie koronawirusa – Omicron

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię