Pokarmy, które w naturalny sposób zwiększają produkcję kolagenu

Kolagen to rodzina białek, które są głównym składnikiem strukturalnym tkanek łącznych, takich jak skóra i chrząstki.

Substancja ta stanowi około jednej trzeciej całego białka w ludzkim ciele, więcej niż jakikolwiek inny rodzaj białka w organizmie. Istnieje 28 różnych typów kolagenu, każdy z nich podzielony na kategorie na podstawie składu aminokwasowego. Około 90% kolagenu w organizmie to typ 1, który znajduje się w skórze, ścięgnach, narządach wewnętrznych i organicznych częściach kości.

Niestety wraz z wiekiem nasze ciała wytwarzają coraz mniej kolagenu. Przyczyniają się do tego skumulowane uszkodzenia słoneczne, wolne rodniki, wpływy środowiska, palenie papierosów, genetyka. Coraz mniej kolagenu prowadzi do cieńszej, zwiotczałej skóry, powstawania zmarszczek i bólu stawów.

Możemy spowolnić ten naturalnie pojawiający się spadek produkcji kolagenu poprzez dodanie do naszej diety poniższych 10 produktów:

Ryby – są pełne niezbędnych składników odżywczych zwanych kwasami tłuszczowymi omega-3. Omega-3 są niezbędne dla zdrowia skóry, ponieważ działają przeciwzapalnie i chronią błonę tłuszczową otaczającą nasze komórki skóry, wspierając w ten sposób strukturę skóry. Łosoś jest szczególnie cennym źródłem kwasów omega-3. Inne odmiany ryb bogate w kwasy omega-3 to makrela, pstrąg, śledź i tuńczyk.

Czerwone warzywa i owoce – są bogate w likopen, przeciwutleniacz, który jest wzmacniaczem kolagenu. Pomidory, truskawki, arbuz, czerwona papryka i różowy grejpfrut są dobrymi przykładami czerwonego pożywienia zawierającego likopen.

Ciemnozielone warzywa – są bogatym źródłem witaminy A, innego składnika odżywczego, który może pomóc zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie. Jarmuż, szpinak, collard greens, rzepa dostarczają organizmowi dużych ilości zbawiennej dla naszej skóry witaminy A.

 

 

Pomarańczowe warzywa i owoce – witamina A nie tylko wzmacnia naturalną produkcję kolagenu w organizmie, ale także pomaga zachować elastyczność skóry i zwiększa przepływ krwi do jej powierzchni. Do diety warto dodać słodkie ziemniaki, mango, papaję i marchewkę.

Owoce cytrusowe – pomarańcze, grejpfruty, cytryny, limonki zwiększają produkcję kolagenu. Są bogate w witaminę C, co oznacza, że mają zdolność wspomagania konwersji aminokwasów – lizyny i proliny – w kolagen. Witamina C jest jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, pomagając w neutralizacji wolnych rodników wytwarzanych przez słońce i środowisko, które atakują i rozkładają kolagen i elastynę w skórze.

Jagody – maliny, truskawki, jeżyny wszystkie są pełne przeciwutleniaczy.

Czosnek – zawiera taurynę i kwas liponowy, które pomagają odbudować zniszczone włókna kolagenowe. Czosnek jest również jednym z najlepszych naturalnych źródeł siarki, której organizm potrzebuje do produkcji kolagenu.

Awokado – jest bogate w witaminę E, która pomaga zwalczać wolne rodniki i dostarcza kwasów tłuszczowych omega-3, które zwiększają produkcję kolagenu. Awokado pomaga w utrzymaniu błyszczącej skóry, lśniących włosów i mocnych paznokci.

Białko – ponieważ produkcja kolagenu w organizmie obejmuje aminokwasy, ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość białka, które jest zbudowane z aminokwasów. Indyk jest nie tylko chudy, ale zawiera lizynę, „jeden z głównych aminokwasów ułatwiających produkcję kolagenu.

Fasola – oprócz białka, fasola jest bogata w cynk i kwas hialuronowy dzięki czemu pomaga utrzymać skórę nawilżoną i jędrną. Najzdrowszymi są fasola czerwona, czarna, granatowa oraz ciecierzyca

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię