Kurkuma – skutecznym lekiem na wiele dolegliwości

Kurkuma od wieków stosowana jest w kuchni, barwieniu tkanin, kosmetykach i tradycyjnej medycynie w całej Azji. Wielu twierdzi, że to dzięki jej właściwością ludność Azji, a szczególnie Indii, mniej choruje na raka i choroby układu krążenia. Ze względu na żółty kolor nazywany jest czasami szafranem indyjskim.

Kurkuma zawiera wiele substancji roślinnych, ale jedna grupa, kurkuminoidy, ma największe działanie prozdrowotne. Trzy godne uwagi kurkuminoidy to kurkumina, demetoksykurkumina i bisdemetoksykurkumina. Spośród nich kurkumina jest najbardziej aktywna i najbardziej korzystna dla zdrowia. Kurkumina jest głównym składnikiem aktywnym kurkumy. Znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych i przeciwutleniających.

Oto najcenniejsze właściwości zdrowotne kurkumy i kurkuminy:

1. Wspiera zdrowie psychiczne – kurkumina łagodzi depresję i usprawnia działanie leków antydepresyjnych.

2. Zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę – badania wykazują, że przyjmowanie kurkuminy przez 9 miesięcy zmniejszyło prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę poprzez utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi.

 

3. Wspiera układ odpornościowy – poprzez zwalczanie infekcji wirusowych, w tym opryszczki i grypy.

4. Łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego – suplementy kurkuminy pomogły złagodzić objawy PMS oraz przynosi ulgę przy skurczach menstruacyjnych.

 

5. Pomaga na bolące stawy – najnowsze badania wykazują, że kurkumina łagodzi bóle stawów, zmniejsza sztywność oraz zmniejsza stan zapalny przy zapaleniu stawów.

6. Obniża zły cholesterol – obniża „zły” cholesterol LDL i trójglicerydy, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko chorób serca.

 

7. Zapobiega zawałom serca – kurkuma może pomóc w zapobieganiu zawałom serca u osób, które przeszły operację bajpasów.

 

8. Pomaga w walce z rakiem piersi – w przeprowadzonych badaniach laboratoryjnych kurkuma zatrzymała wzrost komórek nowotworowych.

 

9. Łagodzi objawy IBS – jednym z objawów zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha. Kurkuma łagodzi te bóle. Naukowcy twierdzą, że kurkuma w już niedalekiej przyszłości będzie oferowana jako lek na chorobę Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

10. Łagodzi ból głowy – szczególnie łagodzi migrenowe bóle głowy.

 

11. Polepsza stan skóry – ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne kurkuma jest dobrym lekarstwem na trądzik.

 

12. Poprawia funkcje wątroby – właściwości przeciwutleniające kurkumy pomagają w zapobieganiu uszkodzeń wątroby przez toksyny.

ZSS /ZJ

Awokado – najzdrowszy owoc świata

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię