Pritzker znosi kolejną ustawę. Szokująca decyzja gubernatora!

Lekarze w Illinois nie będą już musieli powiadamiać rodziców o chęci dokonania aborcji przez nieletnie dziewczyny. Pritzker uchylił prawo, które mówiło że lekarze muszą powiadomić rodziców na 48 godzin przed planowaną aborcją.

Ustawa o powiadomieniu rodzicielskim została uchwalona w 1995 roku, ale weszła w życie dopiero po prawie dwóch dekadach z powodu wyzwań prawnych. Prawo wymagało tylko powiadomienia rodziców, a nie uzyskania zgody na dokonanie aborcji jak to ma miejsce w prawie dwudziestu innych stanach.

Pritzker, twierdził, że poprzednia ustawa karała najbardziej bezbronne dziewczyny, takie jak te, które były „ofiarami gwałtu i przemocy fizycznej w niebezpiecznych domach”. „Ponieważ prawa reprodukcyjne są atakowane w całym kraju, Illinois po raz kolejny staje się liderem w zapewnianiu dostępu do usług opieki zdrowotnej”, powiedział Pritzker.

Republikanie z Illinois skrytykowali posunięcie Pritzkera i innych Demokratów jako odebranie rodzicom prawa do wiedzy o tym, co dzieje się w życiu ich córek. Reprezentant GOP Avery Bourne powiedział, że „rodzice zasługują na to, aby wiedzieć, czy ich nieletnie dziecko szuka jakiejkolwiek poważnej procedury medycznej, zwłaszcza takiej jak aborcja, w której mogą wystąpić poważne krótko- i długoterminowe konsekwencje. Zamiast tego dzisiaj większość Demokratów zdecydowała się lekkomyślnie odepchnąć te prawa na bok”.

Zwolennicy prawa notyfikacyjnego nazwali je „zdrowym rozsądkiem”. Zgodnie z ustawą z 1995 roku nieletnia w sytuacji rodzinnej, w której powiadomienie rodziców lub innych krewnych spowodowałoby krzywdę, może udać się do sędziego, który następnie zdecyduje, czy jest wystarczająco dojrzała i emocjonalnie zdrowa, by podjąć decyzję za siebie.

Biuro Pritzkera, powołując się na Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois, poinformowało, że w 2019 roku w Illinois poddało się aborcji 7534 kobiet z poza stanu, w porównaniu z 5668 w 2018 roku co jak twierdzą, jest spowodowane ograniczeniem dostępu do aborcji w sąsiednich stanach. Również w 2018 roku 36 713 mieszkanek Illinois dokonało aborcji.

Magiczne Święta – Chicago 2021

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię