WHO ostrzega, by nie traktować wariantu Omikron jako łagodnego

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że jest za wcześnie, by twierdzić, że wariant Omikron jest łagodniejszy niż inne szczepy koronawirusa.

Taką opinię przekazała dziennikarzom Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO. Dodała, że ze względu na wysoką zakaźność Omikronu systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach mogą być coraz bardziej obciążone.
Zdaniem ekspertki, postrzeganie wariantu Omikron jako łagodniejszego niż dotychczasowe może wynikać z oceny wstępnych danych z części Republiki Południowej Afryki, gdzie zakażeni przechodzą infekcję łagodnie. Nie bierze się jednak pod uwagę wysokiego poziomu odporności wśród mieszkańców tych regionów.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, przypadki Omikronu podwajają się co 1,5 do 3 dni. Z analizy brytyjskich naukowców wynika, że dwie dawki szczepionek AstraZeneca lub Pfizer zapewniają znacznie niższy poziom ochrony przed Omikronem w porównaniu z wariantem Delta, natomiast dawka przypominająca daje do 75 procent ochrony przed objawową infekcją wariantem Omikron.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że według najnowszych informacji, ognisko zakażeń Omikronem w Gdańsku rozszerzyło się i będzie więcej przypadków z tego rejonu. Do tej pory oficjalnie potwierdzono w Polsce 7 przypadków zakażenia tym wariantem koronawirusa. Wykryto go między innymi u siedmiolatki z Gdańska, która wróciła z matką z Wielkiej Brytanii.

IAR

Ta witamina może pomóc w odzyskaniu węchu po Covid-19

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię