6 ziół pomagających w walce z cukrzycą typu 2

Zioła i suplementy nie wyleczą cukrzycy, ale niektóre w połączeniu z konwencjonalnym leczeniem pomogą złagodzić objawy i zmniejszenia ryzyka powikłań.

1. Aloes

Wielu z nas zna zalety aloesu w pielęgnacji skóry. Naukowcy twierdzą, że działanie przeciwutleniające aloesu może pomóc w ochronie i naprawie komórek beta trzustki wytwarzającej insulinę. Zalecają dodawanie miazgi aloesu do napojów chłodzących lub przyjmowanie kapsułek zawierających aloes jako suplementy.
Regularne przyjmowanie aloesu stymuluje wydzielanie insuliny. Naukowcy odkryli, że pacjenci z poziomem cukru we krwi wynoszącym 200 mg / dl najbardziej skorzystali na pozytywnym działaniu aloesu.

2. Przepękla

Momordica charantia lub gorzki melon to owoc leczniczy wykorzystywany w tradycyjnej medycyny chińskiej i indyjskiej od stuleci. Nowoczesne badania nad tą rośliną pokazują, że gorzki melon prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. 3-miesięczne badanie z udziałem 24 osób dorosłych z cukrzycą wykazało, że przyjmowanie 2000 mg gorzkiego melona dziennie obniżyło poziom cukru we krwi i hemoglobiny A1c. Inne badanie z udziałem 40 osób wykazało, że przyjmowanie 2000 mg gorzkiego melona dziennie przez 4 tygodnie doprowadziło do niewielkiego obniżenia poziomu cukru we krwi. Co więcej, suplement znacznie obniżył poziom fruktozaminy, kolejnego markera długoterminowej kontroli poziomu cukru we krwi. Najlepsza forma przyjmowania przepęka to ziarna lub soku wyciśnięty z rośliny.

3. Ostropest

Milk thistle ma właściwości przeciwzapalne, co czyni go potencjalnie przydatnym ziołem dla osób z cukrzycą. Sylimaryna, wyciąg z ostropestu plamistego jest związkiem o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Niedawny badania i analiza wykazały, że ludzie rutynowo przyjmujący sylimarynę doświadczyli znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi na czczo i HbA1c, miary kontroli poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości ostropestu plamistego mogą być również przydatne w zmniejszaniu ryzyka rozwoju powikłań cukrzycowych, takich jak choroba nerek.

4. Kozieradka

To kolejne zioło, które może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Nasiona kozieradki zawierają błonnik i substancje chemiczne, które pomagają spowolnić trawienie węglowodanów i cukru. Istnieją również dowody na to, że nasiona mogą opóźnić lub zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2. Wyniki 3-letniego badania nad kozieradką wykazały, że u osób ze stanem przedcukrzycowym, które przyjmowały sproszkowane nasiona kozieradki rzadziej rzadziej rozwinęła się cukrzyca typu 2. W badaniu wzięło udział 66 osób z cukrzycą, które przyjmowały 5 gramów (g) preparatu nasiennego dwa razy dziennie przed posiłkami.
Kolejne badania wykazały, że co najmniej cztery związki zawarte w kozieradce mają właściwości przeciwcukrzycowe. Dzięki nim kozieradka zmniejsza jelitowe wchłanianie glukozy, zmniejsza stężenie białka wiążącego lipidy i poprawia wrażliwość na insulinę. W badaniu z 2017 roku myszy karmione wysokotłuszczową dietą z 2-procentową suplementacją nasion kozieradki przez 16 tygodni miały lepszą tolerancję glukozy niż te, które nie otrzymały suplementacji.

5. Gymnema sylvestre

To zioło pochodzące z Indii. Jego nazwa oznacza „niszczyciel cukru”.

W przeglądzie z 2013 roku zauważono, że osoby z cukrzycą zarówno typu 1, jak i typu 2, które przyjmowały gymnema, wykazywały oznaki poprawy. Liście i ekstrakty rośliny zawierają kwasy gimnemiczne, główne składniki bioaktywne, które działają na receptory smaku na języku, tymczasowo tłumić słodki smak. Związki kwasowe również pomagają zmniejszyć wchłanianie cząsteczek cukru w ​​jelitach. Powoduje to obniżenie poziom cukru we krwi oraz promuje wydzielanie i uwalnianie insuliny.

6. Wodorosty

Znajdująca się w nich fukoksantyna pomaga w leczeniu chorób przewlekłych. Fukoksantyna jest karotenoidem znajdującym się w jadalnych brązowych wodorostach. Substancja ta zapobiega otyłości, a co za tym idzie cukrzycy typu 2. Fukoksantyna stabilizuje poziom glukozy i insuliny. Naturalne źródła fukoksantyny to wodorosty (seaweed), mikroglony, brązowe glony i kelp – wodorosty morskie.
W badaniach naukowcy odkryli, że fukoksantyna zmniejszała stan zapalny związany z opornością na insulinę u myszy oraz poprawiła wrażliwość na insulinę u muszy karmionych dietami wysokotłuszczowymi, pomagając w ten sposób zapobiegać cukrzycy typu 2. U szczurów karmionych wysokotłuszczową dietą fukoksantyna obniżyła poziom cholesterolu we krwi i trójglicerydów.

Awokado – najzdrowszy owoc świata

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię