Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne wigilijne danie przygotowywane w wielu rodzinach od pokoleń, zwykle pierogi okraszone są zeszkloną cebulką lub z czerwonym barszczem wigilijnym.
Przepis na pierogi z kapustą i grzybami
Składniki:
- 1 litrowy słoik suszonych grzybów;
- 1 kg kiszonej kapusty;
- 600g mąki pszennej;
- 50g masła;
- 400ml wrzącej wody;
- 1 marchewka;
- 1 pietruszka;
- 3 cebule;
- 3 łyżki oleju;
- 1/2 łyżeczki soli.
Przygotowanie:
Grzyby opłukujemy i zalewamy zimną wodą, odstawiamy na co najmniej 6 godzin (najlepiej na cała noc). Następnego dnia należy je zagotować, dodać obraną i startą marchewkę oraz posiekaną pietruszkę, gotować do miękkości. Pod koniec gotowania doprawiamy grzyby solą i pieprzem. Kapusty kiszonej NIE ODCISKAMY (odciśnięcie jest poważnym błędem) i gotujemy z dodatkiem 300 ml wody do miękkości z dodatkiem soli przez ok 45 minut. Po ugotowaniu, kapustę odcedzamy i delikatnie wyciskamy. Grzyby, marchewkę, pietruszkę i kapustę zmielić w maszynce do mięsa o dużych oczkach, lub drobno pokroić na desce. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i zeszklić drobno pokrojoną cebulę, dodać ją do reszty składników (przed dodaniem warto odcedzić olej).
Teraz należy przygotować ciasto. Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy sól. Do gorącej wody wrzucamy masło i roztapiamy je – tak powstała miksturę wlewamy stopniowo do mąki, jednocześnie mieszając wszystko łyżką. Składniki połączyć i wyłożyć na posypaną mąka stolnice. Ciasto należy zagniatać przez ok 10 minut – do gładkości i miękkości, następnie wkładamy je do miseczki i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie ciasto dzielimy na 4 części, następnie rozwałkowujemy je kolejno na cienki placki. Małą szklanką wycinamy kółeczka, na środek nakładamy farsz, składamy na pół i zlepiamy brzegi pieroga. Na tym etapie można użyć specjalnej foremki do lepienia pierogów. Ulepione pierogi gotujemy przez ok 3 minuty.
7 kroków do tego, aby bezstresowo przygotować się na przyjazd gości
Kuchnia: