CDC odnotowuje przypadki zapalenia mięśnia sercowego u dzieci w wieku od 5 do 11 lat po szczepieniu na COVID-19

CDC odnotowuje przypadki zapalenia mięśnia serca u dzieci w wieku od 5 do 11 lat po szczepieniu na COVID-19

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowały, że otrzymały informacje o przypadkach zapalenia serca zwanego zapaleniem mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia (zapalenie zewnętrznej wyściółki serca) u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 szczepionką firmy Pfizer-BioNTech.

Agencja poinformowała, że​​ ponad 5 milionów dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat otrzymało pierwszą szczepionkę, a 2 miliony dwie dawki. Przedstawiciele CDC dodają, że przypadki miały „łagodny przebieg kliniczny” i dzieci po przyjęciu leków od razu poczuły się lepiej.

Przypadki zostały zgłoszone w amerykańskim systemie zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepień (VAERS) i przedstawione przez CDC panelowi ekspertów. Według VAERS, objawy obu stanów zapalnych serca obejmują ból w klatce piersiowej, duszność i uczucie szybkiego bicia, trzepotania lub łomotania serca. Zgłoszone przypadki wystąpiły u młodych dorosłych i nastolatków.

Większość przypadków wystąpiła w ciągu tygodnia po otrzymaniu zastrzyków Pfizer-BioNTech lub Moderna.

Pomimo nowo odkrytych skutków ubocznych, CDC nadal zachęca wszystkich rodziców do zaszczepienia swoich dzieci w wieku 5 lat i starszych przeciwko COVID-19, mówiąc, że długoterminowe skutki wirusa przeważają nad skutkami ubocznymi zastrzyku. „Znane ryzyko choroby COVID-19 i związanych z nią, prawdopodobnie poważnych powikłań, takich jak długotrwałe problemy zdrowotne, hospitalizacja, a nawet śmierć, znacznie przewyższają potencjalne ryzyko wystąpienia rzadkiej niepożądanej reakcji na szczepienie, w tym możliwe ryzyko zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia” , dodaje CDC.

Raport na temat stanu zapalnego u dzieci pojawił się zaledwie dzień po tym, jak CDC zaleciło szczepionki Pfizer i Moderna zamiast Johnson & Johnson z powodu wystąpienia rzadkiego krzepnięcia krwi. Johnson & Johnson wystosował oświadczenie, w którym przedstawiciele firmy napisali, że „badania wykazały, że szczepionka Johnson & Johnson COVID-19 generuje silne przeciwciała i komórkowe odpowiedzi immunologiczne oraz długotrwałą pamięć immunologiczną i szeroki zakres ochrony w różnych wariantach”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię