FDA zatwierdziło pierwszy lek na Covid-19. Jest jednak duży problem!

Amerykańskie organy nadzoru zatwierdziły pierwszą pigułkę przeciwko COVID-19. Lek jest stworzony i wyprodukowany przez firmę farmaceutyczną Pfizer. Od teraz  Amerykanie będą mogli przyjmować lek w warunkach domowych.

Lek Paxlovid jest szybszym i tańszym sposobem leczenia początkowego stadium COVID-19. Wszystkie wcześniej dopuszczone leki przeciw chorobie wymagają dożylnego lub zastrzyku.

Oczekuje się, że wkrótce dopuszczona zostanie również pigułka przeciwwirusowa firmy Merck. Jednak lek firmy Pfizer z pewnością będzie preferowaną opcją ze względu na łagodne skutki uboczne i doskonałą skuteczność, w tym prawie 90% zmniejszenie ryzyka hospitalizacji i zgonów wśród pacjentów, którzy mają choroby współistniejące.

„Skuteczność jest wysoka, skutki uboczne są niewielkie i jest to lek doustny.” – powiedział dr Gregory Polska z Mayo Clinic. „Obserwujemy 90% zmniejszenie ryzyka hospitalizacji i śmierci w grupie wysokiego ryzyka — to niesamowite!”.

 

Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła lek Pfizer dla dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych z pozytywnym wynikiem testu COVID-19 i wczesnymi objawami, które są najbardziej narażone na hospitalizację. Dotyczy to osób starszych i osób z chorobami takimi jak otyłość i choroby serca. Dzieci kwalifikujące się do leku muszą ważyć co najmniej 88 funtów (40 kilogramów).

Oczekuje się, że pigułki zarówno firmy Pfizer, jak i firmy Merck będą skuteczne przeciwko omicronowi.

Minus leku jest taki, że Pfizer ma obecnie tylko 180 000 opakowań dostępnych na całym świecie, z około 60 000 do 70 000 przydzielonych federalnym urzędnikom ds. zdrowia w USA, którzy mają racjonować wczesne dostawy do najbardziej dotkniętych części kraju. Pfizer powiedział, że mała podaż wynika z czasu produkcji — obecnie około dziewięciu miesięcy. Firma twierdzi, że w przyszłym roku może skrócić czas produkcji o połowę.

Rząd USA zgodził się na zakup wystarczającej ilości Paxlovid, aby leczyć 10 milionów ludzi. Pfizer twierdzi, że jest na dobrej drodze do wyprodukowania w przyszłym roku 80 milionów opakowań na całym świecie, w ramach kontraktów z Wielką Brytanią, Australią i innymi krajami.

Eksperci ds. zdrowia zgadzają się, że szczepienia pozostają najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19. Ale ponieważ około 40 milionów dorosłych Amerykanów wciąż nie jest zaszczepionych, skuteczne leki będą miały kluczowe znaczenie dla osłabienia obecnych i przyszłych fal infekcji.

Pacjenci z pozytywnym testem na COVID-19 muszą się zgłosić do lekarza aby otrzymać receptę. Paxlovid jest skuteczny tylko wtedy, gdy zostanie podany w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów. Eksperci obawiają się, że przy tak małych zapasach leków diagnoza, poddanie się badaniu, wizyta u lekarza i odebranie recepty w tak wąskim okienku czasu może być nierealne.

„Jeśli wyjdziesz poza 5 dni skuteczność tego leku spadnie” – powiedział Andrew Pekosz, wirusolog z Johns Hopkins University.

FDA oparła swoją decyzję na wynikach firmy z badania przeprowadzonego na 2250 pacjentach, które wykazało, że pigułka zmniejszyła liczbę hospitalizacji i zgonów o 89%, gdy została podana osobom z łagodnym do umiarkowanego COVID-19 w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów. Mniej niż 1% pacjentów przyjmujących lek było hospitalizowanych i żaden nie zmarł pod koniec 30-dniowego okresu badania, w porównaniu z 6,5% pacjentów hospitalizowanych w grupie otrzymującej atrapę, która obejmowała dziewięć zgonów.

Lek firmy Pfizer należy do kilkudziesięcioletniej rodziny leków przeciwwirusowych znanych jako inhibitory proteazy, które zrewolucjonizowały leczenie HIV i wirusowego zapalenia wątroby typu C. Leki blokują kluczowy enzym, którego wirusy potrzebują do namnażania się w organizmie człowieka.

Stany Zjednoczone zapłacą około 500 USD za każde opakowanie leku firmy Pfizer, który składa się z trzech tabletek przyjmowanych dwa razy dziennie przez pięć dni. Dwie z tabletek to Paxlovid, a trzecia to inny lek przeciwwirusowy, który pomaga zwiększyć poziom głównego leku w organizmie.

Skutecznie wzmocnij swój układ odpornościowy!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię