Dlaczego warto polubić Florydę?

W tym stanie nie będziesz się nudzić. Floryda oferuje wszystko od światowej klasy muzeów po jedne z najwspanialszych parków rozrywki i natury na świecie. Tam każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto 24 atrakcje warte odwiedzenia podczas wakacji na Florydzie:

1. Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego, Cape Canaveral

To duże centrum podzielone jest na szereg „stref misji”. Jest wystawa Bohaterowie i legendy oraz miejsce poświęcone dla niektórych z największych astronautów na świecie i obszar poświęcony słynnemu promowi kosmicznemu Atlantis, którego dziewiczy rejs odbył się w 1985 roku.

2. Park Narodowy Everglades

Ogromny obszar chronionych terenów podmokłych w południowej części Florydy. Park Narodowy Everglades jest oazą dla setek gatunków roślin i zwierząt, w tym zagrożonej pantery florydzkiej i aligatora amerykańskiego.

3. LEGOLAND Florida Resort, Winter Haven

Ten park rozrywki oferuje wszelkiego rodzaju przejażdżki, pokazy i rozrywki w stylu LEGO dla małych i dużych dzieci. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę do Miniland USA, gdzie niektóre z kluczowych miast Ameryki są zbudowane w miniaturowej formie.

4. Universal Orlando Resort, Orlando

W tym gigantycznym kurorcie znajdują się trzy parki rozrywki – czarodziejski Świat Harry’ego Pottera obejmujący Universal Studios i Islands of Adventure oraz park poświęcony superbohaterom Marvela i park wodny o nazwie Volcano Bay, który został otwarty w 2017 roku.

5. Walt Disney World Resort, Orlando

Walt Disney World Resort, wielka atrakcja Florydy, składa się z czterech parków rozrywki: Epcot, Magic Kingdom, Disney’s Hollywood Studios i Disney’s Animal Kingdom. Wysoki na 58 metrów Zamek Kopciuszka to najbardziej lubiane miejsce w Magicznym Królestwie.

6. Florida Aquarium, Tampa

To akwarium i centrum ochrony przyrody w Tampie ma wiele atrakcji także kawałek rafy koralowej oraz najnowocześniejszy teatr 4D. Akwarium organizuje również krótkie wyprawy, w tym 75-minutowy rejs z obserwacją delfinów.

7. Muzeum Salvadora Dali, Sankt Petersburg

Słynna kolekcja zawiera ponad 2000 dzieł Salvadora Dali. Muzeum zostało otwarte w 1982 roku i przeniesione do obecnego budynku w 2011 roku. Prezentowane przedmioty obejmują większość kariery artysty.

8. Plaża Siesta, Siesta Key

Na Florydzie nie brakuje pięknych plaż, ale Siesta Beach na Siesta Key wyróżnia się bielszymi piaskami niż inne białe plaże.

9. Sunken Gardens, Sankt Petersburg

Te ogrody w Sankt Petersburgu powstały jako projekt pasji lokalnego hydraulika George’a Turnera. W 1903 kupił to miejsce i osuszył rozległe jezioro, które kiedyś tam było. Na pozostałym bagnistym terenie Turner zasadził swój tropikalny „zatopiony” ogród, który zachował się do dzisiaj. Flamingi, motyle i piękne ptaki zadomowiły się tutaj na stałe.

10. Florida Reef, Florida Keys

Na wodach tuż za Florida Keys delikatna rafa koralowa przenika między innymi do Parku Narodowego Biscayne i składa się z wielu różnych gatunków koralowców. Szereg wycieczek łodzią ze szklanym dnem i nurkowania z rurką odkrywa różne jej części.

11. Boca Chita Key, Florida Keys

Park Narodowy Biscayne na Florydzie Keys skrywa wiele naturalnych i stworzonych przez człowieka skarbów – a wyspa Boca Chita z historyczną latarnią morską i szlakiem turystycznym pozostaje jednym z najpopularniejszych miejsc. Z tarasu widokowego 20-metrowej latarni morskiej można podziwiać widoki na ocean, okoliczne wyspy i centrum Miami. Inne atrakcje parku to Maritime Heritage Trail, podwodny tor życia morskiego.

12. Park Stanowy Edward Ball Wakulla Springs

W tym parku znajduje się jedno z największych i najgłębszych źródeł słodkowodnych na świecie. W całym parku rozsianych jest wiele szlaków turystycznych i bezpiecznych miejsc do pływania, a odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę łodzią o szklanym dnie.

13. Castillo de San Marcos, St Augustine

Wizyta w tym hiszpańskim forcie – najstarszym murowanym forcie na kontynencie amerykańskim, daje wgląd w burzliwą część historii tego terenu. Budowę rozpoczęto w 1672 roku, aby chronić ludność św. Augustyna przed oblężeniem. Fort był wielokrotnie atakowany przez Brytyjczyków.

14. Narodowy Rezerwat Big Cypress

Ten rezerwat chroni 729 000 akrów Wielkiego Bagna Cyprysowego od 1974 roku. W centrach dla zwiedzających znajdują się szczegółowe ekspozycje obejmujące ekosystem i historię bagien, a szlaki wiją się przez dziką przyrodę.

15. Dom i muzeum Ernesta Hemingwaya, Key West

Ten amerykański pisarz mieszkał tu w latach 1931-1940, a dom pozostaje hołdem dla niego i jego pracy. Hiszpański kolonialny budynek, w którym wystawiona jest duża część XVII i XVIII-wiecznych mebli powieściopisarza

16. Daytona International Speedway, Daytona Beach

Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą zarezerwować udział w wyścigach NASCAR Racing Experience, gdzie zostaną zabrani na przejażdżkę wokół toru przez profesjonalnego instruktora wyścigów.

17. Park Narodowy Dry Tortugas, Zatoka Meksykańska

Dry Tortugas jest jednocześnie parkiem morskim i miejscem o głębokim znaczeniu historycznym. Jego wodnisty obszar o powierzchni 100 mil kwadratowych (259 km²) jest usiany siedmioma małymi wysepkami i jest wspaniałym miejscem do nurkowania. Fort Jefferson również znajduje się w granicach parku. Ten położony na Garden Key fort został zbudowany w XIX wieku w celu ochrony głębokowodnego kotwicowiska.

18. Orlando Science Center, Orlando

To interaktywne centrum nauki zajmuje aż cztery piętra pełne wystaw, obejmujących tematy od dinozaurów po układ słoneczny. Początkujący astronomowie mogą również nacieszyć oko przestrzenią kosmiczną w obserwatorium.

19. Rezerwat Disney Wilderness, Poinciana

Jest to jedna z mniej znanych atrakcji Disneya. Rezerwat przyrody o powierzchni 11 500 akrów służy jako siedlisko dla ponad 1000 gatunków. Na terenie rezerwatu są bujne trawy i mokradła.

20. St Augustine Pirate and Treasu­re Museum, St Augustine

To muzeum opowiada historię piractwa na przestrzeni wieków. Odwiedzający natkną się na prawdziwą antyczną skrzynię skarbów, zobaczą najstarszy na świecie list gończy i usłyszą zawadiackie opowieści o minionych czasach.

21. Key West Butterfly and Nature Conservatory, Key West

W tej oranżerii w Key West rozwija się ponad 50 gatunków motyli i 20 gatunków ptaków. Centrum edukacyjne oferuje odwiedzającym informacje o anatomii i cyklu życia motyli oraz różnych gatunkach ptaków na całym świecie. Miłośnicy sztuki mogą również podziwiać prace Sama Trophii, który specjalizuje się w przedstawianiu motyli.

22. Latarnia morska i muzeum św. Augustyna, St Augustine

To fascynujące miejsce zawiera kronikę morskiej historii regionu. Początkowo pełniła funkcję hiszpańskiej wieży strażniczej, później punkt orientacyjny stał się pierwszą latarnią morską na Florydzie, charakteryzującą się czarno-białymi paskami. Aby dostać się na jej szczyt trzeba wspiąć się po około 219 schodach.

23. Neptune Memorial Reef, Key Biscayne

Ta wyjątkowa atrakcja jest jedną z największych sztucznych raf na świecie, nieco ponad trzy mile (5 km) od wybrzeża Key Biscayne. Pierwsza ukończona część jest hołdem dla legendarnego zaginionego miasta Atlantydy i ma być unikalnym siedliskiem dla rozwoju życia morskiego. Odwiedzający mogą zorganizować nurkowanie na rafie za pośrednictwem jednej z organizacji partnerskich – Ocean Safari i Tarpoon Lagoon Diving Center.

24. Narodowe Muzeum Lotnictwa Morskiego, Pensacola

W największym na świecie muzeum lotnictwa morskiego wystawionych jest ponad 150 odrestaurowanych samolotów wojskowych. Odwiedzający mogą tu zobaczyć Que Sera Sera, samolot, który po raz pierwszy wylądował na biegunie południowym w 1956 roku.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię