Kalifornia – fakty i ciekawostki

1. Kalifornia wzięła swoją nazwę od fikcyjnej wyspy z hiszpańskiej powieści

Hiszpanie używali określenia na ziemie od Alta California do Baja California  Las Californias. Nazwa wywodzi się z mitycznej wyspy. Popularna XVI-wieczna hiszpańska powieść romantyczna zatytułowana Las Sergas de Esplandián (Przygody Esplandián) opisuje wyspę jako bogatą w złoto i perły.

2. Golden State i the Land of Milk and Honey

Oficjalny przydomek Kalifornii to Golden State ze względu na pola złotego maku i odkrycia złota w 1948 roku. Kolejnym popularnym przydomkiem Kalifornii jest Kraj Mleka i Miodu. Ta nazwa pochodzi z Biblii i przyrównuje Kalifornię do Ziemi Obiecanej ze względu na jej bogate, żyzne ziemie. Kalifornia jest również znana jako The Grape State, The Sunshine State, El Dorado State i The Golden West.

3. Arnold Schwarzenegger był gubernatorem Kalifornii

W latach 2003-2011 austriacko-amerykańska gwiazda filmowa Arnold Schwarzenegger był 38. gubernatorem Kalifornii.

4. Najwyższy punkt w Stanach Zjednoczonych

W Kalifornii znajduje się najwyższy punkt geograficzny w 48 stanach – Mount Whitney. Góra ma wysokość około 14505 stóp i jest najwyższą górą w Sierra Nevada.

5. Ma również najniższy punkt w Ameryce Północnej

Basen Badwater Basin w Death Valley National Park w Kalifornii ma głębokość 282 stóp (86 m) poniżej poziomu morza. To nie tylko najniższy punkt w Stanach Zjednoczonych, ale także najniższy punkt w Ameryce Północnej. Przed odkryciem Laguna del Carbón w Argentynie, basen Badwater był uważany za najniższy punkt na całej półkuli zachodniej.

6. Niedźwiedzie grizzly a Kalifornia

Mimo że grizzly jest zwierzęciem stanowym, a nawet widnieje na fladze Kalifornii, niedźwiedzie grizzly nie żyją na wolności w Kalifornii. Do 1924 roku w Sierra Nevada było około 1000 niedźwiedzi grizzly. Po ich wyginięciu nie zostały ponownie wprowadzone na te tereny. Największy odnotowany niedźwiedź grizzly w Kalifornii ważył około 1000 kg (2200 funtów). Obecnie jedynym miejscem w Kalifornii, w którym można zobaczyć niedźwiedzia grizzly jest zoo w San Francisco.

7. W Kalifornii rosną najwyższe drzewa na świecie

Oficjalnie drzewem stanu Kalifornia jest sekwoja kalifornijska. Drzewa sekwoi kalifornijskiej zajmowały kiedyś większość Ameryki Północnej, obecnie znajdują się w przybrzeżnych lasach Kalifornii. Jednak istnieją dwa gatunki sekwoi, które żyją w Kalifornii, pozostawiając dwa drzewa stanowe. Sequoia sempervirens może z łatwością rosnąć do wysokości 300 stóp (91 m). Najwyższy okaz to drzewo o nazwie Hyperion, osiągające 115,7 m wysokości, co czyni go najwyższym żyjącym drzewem na świecie.

8. W Kalifornii również rosną jedne z największych i najstarszych drzew świata

Drugim drzewem stanu jest gigantyczna sekwoja – Sequoiadendron giganteum. Giant Forest of Sequoia National Park w Kalifornii jest domem dla największego żyjącego drzewa jednopniowego. To gigantyczne drzewo sekwoi, zwane General Sherman, ma wysokość 275 stóp (83,8 m) i obwód 102 stóp (31,1 m). Jest to również jedno z najstarszych drzew na świecie, którego wiek szacuje się na około 2300–2700 lat.

9. Ciasteczka z wróżbą powstały w Kalifornii

Chińskie ciasteczka z wróżbą nie powstały w Chinach. W rzeczywistości rzadko można je znaleźć w Chinach. Niektórzy twierdzą, że rodzina Makoto Hagiwara pochodząca z Japonii je wymyśliła.

10. Kalifornijskie trzęsienia ziemi

Na obszarze Pacific Ring of Fire w Kalifornii dochodzi do wielu klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, pożary, susze i aktywność wulkaniczna. Przez Kalifornię przebiega wiele uskoków, z których największą jest San Andreas, która jest rozległa na 1300 km. W całym stanie ruchy tektoniczne w liniach uskoków powodują co roku około 37 000 trzęsień ziemi w Kalifornii.

11. Kraina ssaków, ptaków i roślin

W Kalifornii żyje ponad 4000 gatunków roślin i zwierząt. Średnio naukowcy zidentyfikowali około 400 gatunków ssaków i 600 gatunków ptaków w kalifornijskim ekosystemie.

12. W Kalifornii mieszkają żubry

W południowej Kalifornii na wyspie Santa Catalina żyje wielkie stado żubrów. Nie znalazły się one tam w sposób naturalny. W 1925 roku ekipa filmowa przetransportowała na wyspę 14 bizonów w celu nakręcenia filmu The Vanishing American. Stado żubrów rozwija się dobrze. Dzisiaj ma 150 osobników.

13. Kalifornia ma dziewięć parków narodowych

Spośród 62 parków narodowych w USA 9 znajduje się w Kalifornii – najwięcej ze wszystkich stanów. Ze wszystkich parków, Park Narodowy Yosemite jest najczęściej odwiedzanym w Kalifornii i jednym z najczęściej odwiedzanych w Stanach Zjednoczonych.

14. Kalifornia to stan rolny

Chociaż przemysł rolny nie jest głównym źródłem dochodów, Kalifornia jest nadal największym producentem produktów rolnych w Stanach Zjednoczonych. W sumie Kalifornia produkuje około połowy owoców, warzyw i orzechów w całym kraju. Ponadto produkuje 99% komercyjnych upraw karczochów w Stanach Zjednoczonych i 95% upraw czosnku.

15. Znaki drogowe Kalifornii mają kształt łopaty

Na autostradach stanowych Kalifornii znaki mają inny kształt. Zamiast zwykłych okrągłych lub prostokątów, kalifornijskie znaki mają kształt łopat skierowanych do góry, nawiązując do łopat używanych przez górników w Kalifornii.

San Diego

16. Awokado Hass pochodzi z Kalifornii

Nazwane na cześć Rudolpha Hassa, ogrodnika, który jako pierwszy wyhodował to drzewo w 1926 roku. Do dziś 95% awokado kalifornijskich to awokado Hass.

17. Rolnicy transportują miliardy pszczół do Kalifornii, aby zapylać migdały

Ze wszystkich jej produktów migdały są największym eksportem rolnym Kalifornii. Dobrze prosperujący przemysł rolny w Kalifornii dostarcza średnio do 80% światowych migdałów. Rolnicy zawdzięczają swoje obfite plony miliardom zapylających pszczół miodnych. Podczas corocznego sezonu kwitnienia rolnicy transportują około 30 miliardów pszczół do Kalifornii w celu zapylenia upraw migdałów.

18. Pierwszy park rozrywki Disneyland został otwarty w Kalifornii

Otwarty w 1955 roku Disneyland Park w Anaheim w Kalifornii jest pierwszym parkiem rozrywki Disneya na świecie. Jest także jedynym parkiem rozrywki Disneya zaprojektowanym i zbudowanym pod nadzorem Walta Disneya.

19. Kalifornijska gorączka złota zapoczątkowała największą masową migrację w historii Stanów Zjednoczonych.

Po raz pierwszy w Kalifornii złoto zostało znalezione w styczniu 1848 roku przez James W. Marshall w Sutter’s Mill w Coloma w Kalifornii. Gdy wieści o znalezieniu złota rozeszła się, około 300 000 ludzi przyjechało do Kalifornii w pogoni za złotem. Wielu uważa również Kalifornijską Gorączkę Złota za pierwszą w historii światowej klasy gorączkę złota.

20. Kalifornia ma ogromną gospodarkę

Golden State jest gigantem gospodarczym, wytwarzającym produkt państwowy brutto w wysokości około 3 bilionów dolarów, co czyni go największą na świecie gospodarką sub-krajową. Gdyby stan Kalifornia był odrębnym krajem, miałby piątą co do wielkości gospodarkę na świecie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię