24 miliony dolarów od USA na uszczelnienie granicy

Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych ponad 24 miliony dolarów na uszczelnienie granicy z Rosją i Białorusią. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na wyposażenie dla ukraińskich służb granicznych.

Jak poinformowała ukraińska państwowa służba graniczna – strona ukraińska i ambasada USA w Kijowie podpisały plan realizacji projektu. Zgodnie z nim, już od stycznia 2022 roku oddziały ukraińskich pograniczników na granicy z Rosją i Białorusią otrzymywać będą m.in. kamery, drony, środki transportu i środki łączności. Ogółem wartość pomocy wynosić ma 24,5 miliona dolarów.

 

Granica Ukrainy z Białorusią ma długość 1000 kilometrów, z Rosją zaś niemal 2 tysiące kilometrów, z czego ponad 400 kontrolowane jest przez siły prorosyjskie.

Ukraina obawia się, że Rosja i Białoruś mogą wywołać na granicy kryzys migracyjny, tak jak to miało miejsce w przypadku Polski i Litwy. Z tego powodu Ukraina kilka tygodni temu wzmocniła swoje siły na granicy z Białorusią. Wysłała tam dodatkowe patrole służb granicznych, policji i Gwardii Narodowej.

Wszystko co wiemy o nowym wariancie koronawirusa – Omicron

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię