Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miasta 2021 roku

Sztokholm, Szwecja

Kiedy szukasz informacji na temat miejsc na swoją kolejną podróż weź pod uwagę poniższą listę. Do niektórych miast warto odłożyć podróż na przyszłość gdyż ryzyko utraty zdrowia czy życia dla zagranicznych podróżnych jest bardzo wysokie. Inne, bezpieczne miejsca warto odwiedzić jak najszybciej.

The Economist Intelligence Unit (EIU) opublikował indeks bezpiecznych i niebezpiecznych miast oceniając międzynarodowe miejsca jako docelowe podróże. EIU przypatrzył się światowym miastom pod kątem bezpieczeństwa osobistego i cyfrowego, zdrowotnego, infrastruktury i bezpieczeństwa środowiskowego w skali od 1 do 100. Oto wyniki.

5 najbezpieczniejszych miast na świecie:

1. Sztokholm, Szwecja

Stolica Szwecji jest szanowana na całym świecie za wysokie standardy życia i wyjątkowy system opieki społecznej. Nic więc dziwnego, że indeks bezpiecznych miast ocenia Sztokholm na jednym z najwyższych poziomów. Niska przestępczość i ogólne bezpieczeństwo mieszkańców i podróżnych powodują, że miasto to jest wartym odwiedzenia.

2. Melbourne, Australia

Stolica australijskiego stanu Wiktoria znajduje się w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych miast od 2015 roku. W tym roku nadal prowadzi w sekcji bezpieczeństwa zdrowotnego i publicznego. Napady zdarzają się tam bardzo rzadko, a ogólne wskaźniki przestępczości utrzymują się na umiarkowanym poziomie od lat.

Melbourne, Australia

3. Hongkong, Chiny

Jeden z najbardziej zaludnionych regionów świata, Hongkong, pomimo ogromnej ilości ludzi jest bardzo dobrze zorganizowanym miastem. W ciągu ostatnich kilku lat region trafił na nagłówki gazet dotyczących starć politycznych między protestującymi a policją, ale ryzyko dla odwiedzających jest ogólnie niskie i w tym roku miasto to znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu pod względem bezpieczeństwa publicznego i zdrowotnego.

4. Amsterdam, Holandia

Przyciągając około 20 milionów odwiedzających każdego roku, Amsterdam jest jednym z najpopularniejszych europejskich miast docelowych zarówno dla osób podróżujących służbowo, jak i dla przyjemności, a jego bezpieczeństwo tylko zwiększa jego atrakcyjność. Według listy EIU miasto to osiąga szczególnie wysoki wynik w zakresie bezpieczeństwa osobistego i jest jednym z trzech europejskich miast w pierwszej dziesiątce indeksu.

 

5. Kopenhaga, Dania

Z najniższym wskaźnikiem przestępczości od ponad dekady i plasującą się w pierwszej dziesiątce pod względem jakości życia, Kopenhaga znajduje się na szczycie listy najbezpieczniejszych miast w Europie i na świecie, zdobywając imponujące 82,4 punkty na 100 w tegorocznym raporcie. Ponieważ przestępczość z użyciem przemocy jest tutaj bardzo niska, otrzymuje również najwyższe noty w kategorii bezpieczeństwa osobistego i zajmuje trzecie miejsce zarówno pod względem bezpieczeństwa cyfrowego, jak i infrastruktury.

Kopenhaga, Dania

5 najniebezpieczniejszych miast na świecie:

1. Lagos, Nigeria

Na arenie międzynarodowej Lagos zajmuje znajduje się w pierwsze piątce najniebezpieczniejszych miejsce i najgorszych miejsc do życia pod względem jakości z ciągle rosnącą populacją i rosnącą nierównością dochodów. Indeks EIU ocenia to miasto również nisko pod względem zdrowia i bezpieczeństwa osobistego, podczas gdy bezpieczeństwo infrastruktury jest uważane za najgorsze z 60 miast na liście.

2. Kair, Egipt

Chociaż Kair słynie ze wspaniałych egipskich piramid i starożytnej historii, wskaźniki przestępczości nie są tutaj atrakcyjne. Miasto znane jest z wysokich nierówności w dochodach, a drobne przestępstwa są tam powszechne. EIU zalicza Kair do najgorszych miast pod względem bezpieczeństwa ekologicznego. Według raportu istnieje również zwiększone ryzyko terroryzmu, które jest bardziej prawdopodobne w miejscach kultu religijnego i na obszarach miejskich, w tym w Kairze, pomimo silnej obecności sił bezpieczeństwa.

Kair, Egipt

3. Caracas, Wenezuela

Stolica Wenezueli jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i przemysłowym, ale również słynie z niebezpieczeństwa. Caracas zajmuje trzecie miejsce na liście najniebezpieczniejszych miast ze względu na wysoki poziom przestępczości. Indeks pokazują dużą drobną przestępczość jak i brutalne morderstwa. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Wielka Brytania odradzają podróżowanie do Caracas i ogólnie do Wenezueli ze względu na wysoki wskaźnik przestępczości.

 

4. Karaczi, Pakistan

Drugie miejsce uznawane za najniebezpieczniejsze miasto na świecie to Karaczi, stolica prowincji Sindh w południowym Pakistanie. Chociaż bezpieczeństwo w Pakistanie poprawiło się w ostatnich latach, nadal istnieją poważne problemy związane z nierównością dochodów, przemocą na tle religijnym i terroryzmem. Departament Stanu USA odradza wszelkie podróże do regionu poza niezbędnymi, a porwania i próby ataków terrorystycznych zwłaszcza na mieszkańcach Zachodu uważa się za bardzo prawdopodobne w kluczowych miastach. Miasto jest oceniane najgorzej pod względem bezpieczeństwa osobistego z wynikiem zaledwie 33,3 punktu.

Karaczi, Pakistan

5. Yangon, Mjanma

Stolica Birmy osiągnęła punkt krytyczny w lutym 2021 roku, kiedy doszło do zamachu stanu, a wojsko Birmy ogłosiło stan wyjątkowy i przejęło kontrolę. Nic więc dziwnego, że w tym roku miasto jest zaliczane do najniebezpieczniejszych na świecie, zdobywając zaledwie 29,5 na 100 możliwych punktów. Winna jest powszechność przestępstw z użyciem przemocy i starcia oraz protesty przeciwko rządom wojskowym. Departament Stanu USA i brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzają wszelkie podróże do Rangun.

Co spakować na wycieczkę do USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię