11 przyczyn zapalenia rogówki

Rogówka jest wypukłą częścią oka, która pomaga oku skupiać światło, dzięki czemu wyraźnie widzimy. Światło wchodzi do oka przez rogówkę, która załamuje i skupia promienie świetlne. Posiada dużą ilość zakończeń bólowych, dlatego jej uszkodzenia często są bardzo bolesne.

Zapalenie rogówki jest poważnym oraz potencjalnie upośledzającym wzrok schorzeniem. Bez leczenia objawy zapalenia rogówki będą postępować i nasilać się dlatego też nie powinny być ignorowane.

Zapalenie rogówki może, ale nie musi być związane z infekcją. Niezakaźne może być spowodowane stosunkowo niewielkim urazem, zbyt długim noszeniem soczewek kontaktowych lub ciałem obcym w oku. Zakaźne zapalenie rogówki może być wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Objawy zapalenia rogówki obejmują:

  • zaczerwienienie oczu,
  • ból oka,
  • nadmiar łez lub inne wydzieliny z oka,
  • trudności z otwarciem powieki z powodu bólu lub podrażnienia,
  • rozmazany obraz,
  • pogorszona wizja,
  • wrażliwość na światło (światłowstręt),
  • poczucie, że coś jest w twoim oku.

Objawy zapalenia rogówki mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą pojawić się w jednym lub obu oczach.

Oto 11 przyczyn mogących spowodować zapalenie rogówki:

1. Uraz

Zadrapanie lub oparzenie oparami dostającymi się do oka mogą spowodować zapalenie rogówki. Po takim urazie mikroorganizmy mogą dostać się do oka, powodując infekcje i stany zapalne.

2. Spanie w soczewkach kontaktowych

Bakterie mogą rozwijać się na soczewkach lub pojemniku na soczewki kontaktowe, jeśli nie są odpowiednio czyszczone i przechowywane. Ryzyko zapalenia rogówki jest największe, jeśli używasz soczewek o wydłużonym czasie noszenia.

3. Pływanie w soczewkach

Pływanie, a nawet branie prysznica z założonymi kontaktami może spowodować zapalenie rogówki. Są to jedne z najczęstszych zapaleń rogówki wywołanych przez Acanthamoeba. Jest to mikroskopijna, wolno żyjąca ameba występująca w wodzie i glebie na całym świecie. Może powodować poważną infekcję, wbijając się w oko, szybko namnażając i przeżerając warstwy rogówki.

4. Infekcje bakteryjne

Wiele rodzajów bakterii może powodować owrzodzenie rogówki. W przypadku infekcji bakteryjnej specjalista od rogówki musi pobrać próbkę i wysłać ją do laboratorium, aby dowiedzieć się, co powoduje infekcję, aby lepiej dobrać odpowiedni antybiotyk.

5. Infekcje grzybicze

Grzybicze zapalenie rogówki wynika z infekcji przez patogeny takie jak Candida, Aspergillus i Fusarium. Leczenie obejmuje przeciwgrzybicze krople do oczu i leki doustne. Wiele przypadków grzybiczego zapalenia jest wywołanych pracą w ogrodzie lub z roślinami. CDC rekomenduje noszenie okularów ochronnych.

6. Opryszczkowe zapalenie rogówki

Opryszczka jamy ustnej może powodować opryszczkę wokół ust, warg i policzków, ale także w oczach. Opcje leczenia obejmują krople przeciwwirusowe, a także maści lub pigułki i sterydy do łagodzenia stanu zapalnego. W niektórych przypadkach opryszczkowe zapalenie, które spowoduje blizny na oczach wymaga leczenia operacyjnego.

7. Półpasiec

Półpasiec może również wpływać na rogówkę, powodując jej zapalenie. Szczególnie kiedy półpasiec zaatakował również twarz. Ta forma zapalenia rogówki nazywana jest neurotroficzną. Półpasiec pojawia się, gdy wirus wywołujący ospę wietrzną reaktywuje się.

8. Choroby autoimmunologiczne

Reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń lub inny rodzaj choroby autoimmunologicznej charakteryzującej się zapaleniem całego ciała może również doprowadzić do rozwoju zapalenia rogówki. Jest to włókniste zapalenie rogówki, forma choroby z obecnością włókien na powierzchni rogówki. W takich przypadkach lekarz okulista musi współpracować z reumatologiem, aby upewnić się, że cały stan zapalny jest pod kontrolą.

9. Fotokeratitis i ślepota śnieżna

Zbyt długa ekspozycja na naturalne lub sztuczne światło UV. Ślepota śnieżna jest spowodowana promieniami UV w warunkach silnego nasłonecznienia zimą w śniegu. Fotokeratitis pojawia się podczas zbyt długiego przebywania na plaży. Może wywoływać ostre zapalenie rogówki i nabłonka rogówki.

10. Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest również nazywany suchym zapaleniem rogówki. Występuje, gdy warstwa łzowa pokrywająca rogówkę nie wytwarza wystarczającej ilości łez wysokiej jakości. Może to spowodować wysychanie rogówki, co prowadzi do zapalenia rogówki. Jest to również forma włóknistego zapalenia rogówki.

11. Choroby powiek

Nazywane zaburzeniami powiek – zapalenie powiek, obrzęk powiek i opadanie powiek. Według National Eye Institute, w przypadkach choroby powiek rogówka może wysychać lub ulegać zapaleniu prowadząc do zapalenia rogówki. Leczenie może obejmować utrzymywanie powiek w czystości, stosowanie antybiotyków lub sterydowych kropli do oczu. W przypadku opadających powiek konieczne może być chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry.

Niektóre z wymienionych przyczyn są złymi przyzwyczajeniami, które można wyeliminować. Dlatego warto je znać i zapobiegać potencjalnemu zapaleniu rogówki.

20 sygnałów na to, że się starzejesz

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię