Bądź wdzięczny. Twoje serce ci za to podziękuje

Frustracja, uraza, gniew, brak przebaczenia, złość – są to mroczne emocje, które wprowadzają nasze ciała w stan stresu i niepokoju. Wyzwalają ewolucyjnie zakorzenioną negatywną reakcję, która zalewa nasze ciało potężnymi, a nawet toksycznymi hormonami, wprawia nasz mózg w stan gotowości do walki wprowadzając chaos w nasze serca i ciała.

Z drugiej strony pozytywne emocje, takie jak miłość, współczucie i uznanie, przeciwdziałają fizjologii reakcji na stres. Pomagają w produkcji dobrych hormonów, takich jak noradrenalina. Dopamina przepływa ścieżkami przyjemności w mózgu. Rytmy serca rozluźniają się w bardziej stabilnym, spójnym porządku.

 

Ze wszystkich pozytywnych emocji wdzięczność może być jednym z najpotężniejszych sposobów na uzyskanie uczucia ciepła, spokoju i harmonii. Nauka bezsprzecznie powtarza, że wdzięczność, uznanie i dziękowanie jest dobre dla każdego z nas i dla ludzi wokół nas.

Jednym z naukowych wyjaśnień tego zjawiska jest idea, że serce emituje pole elektromagnetyczne, które według niektórych badań rozciąga się na kilka stóp od naszego ciała i jest około 60 razy silniejsze niż energia elektromagnetyczna emitowana przez mózg. Kiedy kontaktujemy się z ludźmi w bliskiej odległości, nasze pole energii serca dosłownie obejmuje ich ciało i na odwrót.

Okazuje się, że pozytywne emocje, takie jak wdzięczność i uznanie, w szczególny sposób wyznaczają rytm pracy serca – gładko machający rytm szczytów – podczas gdy negatywne emocje, takie jak gniew i frustracja, nadają mu nieregularny, nieuporządkowany rytm.

Institute of HeartMath, organizacja non-profit, która bada „inteligencję serca”, pokazała, jak różne stany emocjonalne zmieniają wzór tej zmienności rytmu serca. Negatywne i stresowe wpływają źle na nasze serca, a te pozytywne, kochające dobrze. Badania również pokazują wpływ wdzięczności na relacje interpersonalne.

Ludzie, którzy czują się bardziej doceniani przez swoich romantycznych partnerów bardziej doceniają swoich partnerów i bardziej reagują na ich potrzeby. Są również bardziej zaangażowani i dłużej pozostają w związkach. Wdzięczność jest dobra, niezależnie od tego, czy jest się dawcą, czy biorcą.

Wystarczy pielęgnować wdzięczność, aby nasze ciało i serce żyło w pełnej harmonii.
„Wdzięczność jest dobrym lekarstwem” – mówi dr Robert A. Emmons, profesor psychologii na University of California-Davis i autor The Little Book of Gratitude. „Badania kliniczne wskazują, że praktyka wdzięczności może mieć trwałe skutki w życiu człowieka. Może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego … wdzięczni ludzie angażują się w więcej ćwiczeń, mają lepsze zachowania dietetyczne, rzadziej palą i nadużywają alkoholu.”

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię