Polscy polarnicy wylądowali na Antarktydzie

Polscy polarnicy wylądowali na Antarktydzie. Po pięćdziesięciu dniach spędzonych na statku Akademik Fedorov czworo naukowców (29 grudnia) zostało przetransportowanych śmigłowcem do rosyjskiej stacji polarnej Mirnyj.

Na początku roku (6 stycznia) polarnicy mają dotrzeć do nieużywanej od czterdziestu dwóch lat Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego znajdującej się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej.

Mają tam spędzić czterdzieści cztery dni. W tym czasie podejmą działania zmierzające do rewitalizacji bazy. Zainstalują też aparaturę, która w sposób zautomatyzowany będzie dokonywać pomiarów sejsmicznych i magnetycznych. Polarnicy pobiorą również próbki do badań geologicznych, hydrologicznych i środowiskowych.

W czwartej Wyprawie Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego uczestniczy czworo naukowców – profesor Monika Kusiak – geochemik, profesor Marek Lewandowski – geofizyk, profesor Wojciech Miloch – fizyk oraz doktor Adam Nawrot – geomorfolog.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu rewitalizacji bazy jest profesor Marek Lewandowski. Profesor Monika Kusiak będzie pierwszą Polką w Oazie Bungera.

Polska Stacja Antarktyczna imienia Antoniego Dobrowolskiego jest naszą najstarszą placówką badawczą na Antarktydzie, a zarazem jedyną, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Arktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego znajdująca się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań.

Uczestnicy czwartej Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego mają wrócić do kraju w drugiej połowie marca.

IAR

“Polacy są świadomi wartości dziedzictwa, ale wciąż za rzadko z nim obcują”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię