Witaminy z grupy B

 

Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Mają one bezpośredni wpływ na poziom energii, funkcjonowanie mózgu i metabolizm komórek.

Witaminy z grupy B należą do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nie są one wytwarzane przez organizm dlatego należy pamiętać o ich codziennym dostarczaniu.

 

Grupa B promuje:

W grupie witamin B znajdują się:

B1

Tiamina odgrywa istotną rolę w metabolizmie, pomagając przekształcić składniki odżywcze w energię. Najbogatsze źródła pożywienia obejmują wieprzowinę, nasiona słonecznika i kiełki pszenicy.

B2

Ryboflawina pomaga przekształcić żywność w energię, a także działa jako przeciwutleniacz. Pokarmy o największej zawartości ryboflawiny obejmują podroby, wołowinę i grzyby.

B3

Niacyna odgrywa rolę w sygnalizacji komórkowej, metabolizmie oraz produkcji i naprawie DNA. Źródła żywności obejmują kurczaka, tuńczyka i soczewicę.

B5

Kwas pantotenowy podobnie jak inne witaminy z grupy B pomaga organizmowi uzyskiwać energię z pożywienia, a także bierze udział w produkcji hormonów i cholesterolu. Wątroba, ryby, jogurt i awokado to dobre źródła B5.

B6

Pirydoksyna bierze udział w metabolizmie aminokwasów, produkcji czerwonych krwinek i tworzeniu neuroprzekaźników. Pokarmy o największej zawartości tej witaminy to ciecierzyca, łosoś i ziemniaki.

B7

Biotyna jest niezbędna do metabolizmu węglowodanów i tłuszczów oraz reguluje ekspresję genów. Drożdże, jajka, łosoś, ser i wątroba należą do najlepszych źródeł biotyny w pożywieniu.

B9

Kwas foliowy jest potrzebny do wzrostu komórek, metabolizmu aminokwasów, tworzenia czerwonych i białych krwinek oraz prawidłowego podziału komórek. Można go znaleźć w produktach takich jak warzywa liściaste, wątroba i fasola.

 

B12

Kobalamina prawdopodobnie najbardziej znana ze wszystkich witamin z grupy B. B12 jest niezbędna dla funkcji neurologicznych, produkcji DNA i rozwoju czerwonych krwinek. B12 występuje naturalnie w źródłach zwierzęcych, takich jak mięso, jajka, owoce morza i nabiał.

Niedobór witaminy B7 (biotyny, witaminy H)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię