Nowe przepisy, które weszły w życie w Illinois 1 stycznia 2022 roku

Podczas ostatniej sesji legislacyjnej uchwalono 300 nowych przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Oto 16 z nich:

1. Płaca minimalna – MR #21.27

Z dniem 1 stycznia 2022 roku stanowa płaca minimalna w Illinois wzrośnie do 12 USD za godzinę. Minimalna płaca będzie również wzrastać o 1 USD przez kolejne trzy lata aż osiągnie 15 USD za godzinę.

2. Prawo Hayli – Ustawa Senatu 119

Ustawa ta pozwala dzieciom poniżej 16 roku życia sprzedawać lemoniadę i inne niealkoholowe napoje. Władze lokalne i stanowe nie mogą regulować tych stoisk i sprzedaży. Nowa ustawa została nazwana na cześć 12-latka z Kankakee, Hayli Martinez, której stoisko z lemoniadą zostało zamknięte przez lokalne władze.

3. Juneteenth – Ustawa Senatu 3922

Od przyszłego roku 19 czerwca będzie uznawany za oficjalne święto stanu Illinois upamiętniające koniec niewolnictwa w USA.

 

4. Ochrona ofiar przestępstw – Ustawa Senatu 734, 1742 i 1677

Ustawy te zwiększają ochronę dla ofiar przestępstw, w tym ofiar napaści na tle seksualnym. W niektórych przypadkach ofiara może zażądać nakazu „braku kontaktu” na stałe, zamiast dotychczasowego prawa, które zakazuje kontaktu do okresu 2 lat. Członkowie rodzin ofiar mogą składać nakazy „zakazu kontaktu” w imieniu ofiar w ich rodzinach. Do definicji „kontaktu” dodano komunikację elektroniczną, więc e-maile, teksty i posty w mediach społecznościowych. W przypadku otrzymania nakazu braku kontaktu wszystkie te formy będą zabronione.

5. Aktualizacja licencji zawarcia małżeństwa – Ustawa Senatu 139

Do ustawy o licencjach zawarcia małżeństwa będzie dopisany nie-płciowy język. Będzie on używany na licencjach małżeńskich. Zamiast termin „pan młody” i „panna młoda” będzie można użyć słów „małżonek” czy „małżonka” bez określenia płci.

6. Ochrona młodzieży przed wapowaniem – Ustawa Senatu 512

Ta ustawa ma na celu ochronę nieletnich przed wapowaniem. E-papierosy nie mogą być sprzedawane nieletnim. Ustawa ta zakazuje sprzedaży e-papierosów z określonymi szkodliwymi dodatkami. Również kreskówki, gry wideo i inne formy sztuki, które przemawiają do młodszych ludzi, muszą być wolne od reklam urządzeń do wapowania. Ustawa ta również ogranicza kiedy waporyzatory mogą być sprzedawane jako produkty pomagające rzucić palenie.

7. Dni zdrowia psychicznego – Ustawa Senatu 1577

Ta ustawa daje uczniom pięć usprawiedliwionych nieobecności z powodu zdrowia psychicznego lub behawioralnego.

8. Aktualizacja prawa o przestępstwach na tle nienawiści – Ustawa Senatu 1596

Ustawa ta daje więcej dyskrecji prokuratorom na określenie niektórych przestępstw jako „przestępstwa na tle nienawiści”, gdy zostaną one popełnione przeciwko komuś ze względu na jego rzeczywisty lub domniemany status imigracyjny. Rasa i pochodzenie narodowe są już pod ochroną.

9. Oferta napojów dla nieletnich w restauracjach – Ustawa Senatu 1846

Po 1 stycznia restauracje w Illinois będą musiały oferować wodę, mleko, soki lub podobne napoje do mleka krowiego jeśli oferują menu dla dzieci.

 

10. Ochrona zwierząt – Ustawa Izby Reprezentantów 168

Osoba, która została wielokrotnie skazana za przestępstwa przeciwko zwierzętom, nie może posiadać zwierząt. Osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym również nie mogą posiadać zwierząt.

11. Produkty do higieny kobiecej dla bezdomnych – Ustawa Izby Reprezentantów 310

Tampony i podpaski będą dostępne bezpłatnie dla kobiet i dziewcząt, które przebywaja w schroniskach dla bezdomnych, które zapewniają pomoc mieszkaniową.

12. Made in USA – Ustawa Izby Reprezentantów 605

Flagi USA i flagi stanu Illinois w instytucjach stanowych muszą być wykonane w Stanach Zjednoczonych.

13. Dyskryminacja w szkołach – Ustawa Senatu 00817

Szkoły nie mogą dyskryminować ze względu na fryzury uczniów związanych z tradycjami rasowymi, etnicznymi i kulturowymi.

14. Ochrona konsumenta – Ustawa Izby Reprezentantów 00122

Ustawa ta znosi opłaty – kary ponoszone przez klientów za wcześniejsze rozwiązanie umów, rezygnację z ofert firm telefonicznch, komórkowych, TV, Internetu, energii, systemu alarmów medycznych lub usług wodnych, którzy umrą przed zakończeniem ich umowy

15. Zmiany w prawie narkotykowym – Ustawa Izby Reprezentantów 03445

Osoba nie zostanie postawiona w stan oskarżenia za posiadanie jeśli dobrowolnie zgłosi się o pomoc medyczną w przypadku przedawkowania opioidów.

16. Handel ludźmi – Ustawa Senatu 01600

Ustawa ta wymaga od restauracji i postojów ciężarówek zapewnienia pracownikom szkolenia w zakresie rozpoznawania handlu ludźmi oraz protokołów zgłaszania zaobserwowanego handlu ludźmi do odpowiednich władz.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię