Czy twój kot jest psychopatą? Wypełnij kwestionariusz i się przekonaj

Naukowcy opracowali kwestionariusz, który może dać ci pewne wyobrażenie o tym, czy twój koci przyjaciel jest psychopatą. Badacze wykorzystali do tego triarchiczny model psychopatii.

Istota modelu triarchicznego są trzy odrębne konstrukty fenotypowe:

  • niezdolność do zahamowania niewłaściwego zachowania – odhamowanie, które odzwierciedla ogólną skłonność do problemów kontroli impulsów;
  • śmiałość – splot dominacji społecznej, odporności emocjonalnej i przedsiębiorczości;
  • podłość – agresywne działanie bez względu na konsekwencje.

 

Model ten mierzący poziomy odhamowania, śmiałości i podłości stosowany jest do znalezienia ogólnych tendencji psychopatycznych u ludzi. W tym przypadku naukowcy stworzyli pytania skierowane do właścicieli kotów, którzy podejrzewają, że ich czworonogi mają problemy emocjonalne. Zespół badaczy ma nadzieję, że stworzona przez nich ankieta poprawi relacje między ludźmi i kotami.

Psycholog Rebecca Evans z Uniwersytetu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii powiedziała, że jej i jej kolegów koty zainspirowały ich do zbudowania ankiety: „Nasze koty i różnice w ich osobowościach zainspirowały nas do rozpoczęcia tych badań”. Evans dodaje, że osobiście interesuje ją również „w jaki sposób postrzeganie psychopatii u kota przez właściciela może wpłynąć na relację z właścicielem kota. Mój kot Gumball osiąga stosunkowo wysokie wyniki w skali odhamowania – co oznacza, że ​​może być dość głośny, szukający bliskości i pobudliwy”.

Kwestionariusz wymaga podania informacji o tym, jak żądny przygód jest Twój kot podczas eksploracji, jak reaguje na niebezpieczeństwo, jak reaguje na inne koty, czy potrzebuje ciągłej stymulacji i jak dobrze przestrzega zasad domowych.

Ankieta bada również powiązane zachowania – w tym nagłe zmiany nastroju, agresję wobec nowych ludzi i reakcje na głaskanie. W każdym przypadku właściciel może wybrać odpowiedź na pytanie w skali od „nie opisuje to mojego kota” do „bardzo dobrze opisuje to mojego kota”.

W teście uwzględniono również inne czynniki, mierzące nieprzyjazność dla ludzi i zwierząt, aby pomóc w zrozumieniu relacji między kotem a właścicielem.

Kwestionariusz składa się z 46 pytań. Odpowiadając na nie możesz obliczyć wynik CAT-Tri+ swojego kota w zakresie psychopatii.

U ludzi psychopatia często charakteryzuje się brakiem empatii i tendencją do manipulowania innymi – chociaż psychopaci mogą z pozoru wydawać się normalni i czarujący.

 

„Prawdopodobnie wszystkie koty mają element psychopatii, który kiedyś był pomocny dla ich przodków w zakresie zdobywania zasobów takich jak pożywienie, terytorium i możliwości kojarzenia się”, wyjaśnia Evans.

Ostatecznym celem badania jest umożliwienie lepszego zrozumienia naszych kotów. Niechciane koty są nadal często porzucane lub pozostawiane w schroniskach, gdzie z reguły są poddawane eutanazji. Zespół badawczy ma nadzieję, że takie badanie psychologiczne może pomóc w identyfikacji niechcianych zachowań u kotów, dzięki czemu właściciele mogą dostosować swoje otoczenie lub zachowanie.

Evans i jej koledzy zbadali dotychczas relacje między 2042 właścicielami kotów a ich zwierzętami. Wstępne wyniki pokazują, że odhamowanie i nieprzyjazność dla zwierząt przewidywały związek kota z właścicielem o wyższej jakości. Natomiast podłość i śmiałość przewidywały relację o niższej jakości.

Kwestionariusz „Czy twój kot jest psychopatą” można znaleźć na stronie https://osf.io/ysb9z/

Fizyczne zmiany zachodzące w ciele tuż po śmierci

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię