Powstała petycja przeciwko obowiązkowym szczepieniom służb mundurowych

14 tysięcy osób podpisało internetową petycję, w której sprzeciwiają się obowiązkowi szczepień służb mundurowych przeciwko COVID-19 w Czechach.

Wśród sygnatariuszy pisma skierowanego do rządu są ponad 3 tysiące czeskich policjantów, strażaków, ratowników medycznych i żołnierzy.

Wprowadzony przez poprzedni rząd obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 obejmie od marca medyków i pracowników służb mundurowych, a także wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. Nowy gabinet Petra Fiali zapowiedział zmianę rozporządzenia w taki sposób, aby obowiązek nie dotyczył seniorów, a jedynie przedstawicieli wybranych profesji.

 

Inicjatorzy petycji ostrzegają, że obowiązek szczepień może doprowadzić do fali odejść ze służby, co będzie stanowić zagrożenie dla całego zintegrowanego systemu ratunkowego. W skierowanym do rządu piśmie podkreślono, że poziom zaszczepienia wśród przedstawicieli służb jest wyższy niż w całej populacji. Dwie dawki szczepionki przyjęło około 76 procent czeskich strażaków i policjantów oraz 85 procent zatrudnionych w armii.

W Czechach zainicjowano już wcześniej kilka petycji zarówno za jak i przeciwko obowiązkowi szczepień. Podpisało je kilkadziesiąt tysięcy osób.

IAR

WHO ostrzega, by nie traktować wariantu Omikron jako łagodnego

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię