Szczepienia przypominające w USA od 12 roku życia

Federalna Agencja Leków Stanów Zjednoczonych rozszerza możliwość przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

 

Decyzja została podjęta w okresie gwałtownego wzrostu liczby infekcji wariantem omikron. Przyjęcie dodatkowej dawki będzie dobrowolne.

Do tej pory w USA wzmacniającą odporność dawkę szczepionki mogły przyjąć osoby powyżej 16. roku życia. Federalna Agencja Leków obniża ten próg do 12 lat. Decyzję podjęto po analizie danych z Izraela, z których wynika, że po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przez 6 tysięcy dzieci w wieku od 12. do 15. roku życia nie zanotowano żadnych poważnych skutków ubocznych.

Dyrektor Federalnej Agencji Leków doktor Peter Marks oświadczył, że dodatkowa dawka szczepionki może zwiększyć ochronę zarówno przed wariantem delta jak i omikronem. Decyzja Agencji musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Stany Zjednoczone notują rekordową liczbę infekcji koronawirusem. Średnia z ostatniego tygodnia wynosi 400 tysięcy dziennie – przede wszystkim omikronem. Choć wiele wskazuje na to, że jest on mniej groźny niż poprzednie warianty Covid, skala pandemii powoduje wzrost liczby hospitalizacji. Według rządowych danych osoby niezaszczepione są wielokrotnie bardziej narażone na ciężki przebieg choroby.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię