George Washington – 19 ciekawostek o jego życiu

George Washington był pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Amerykański generał, polityk, mąż stanu, wódz naczelny Armii Kontynentalnej, deputowany do Kongresu Kontynentalnego, mason. Uważany jest za ojca narodu amerykańskiego.

Dzięki poniższym ciekawostkom dowiesz się więcej o pierwszym prezydencie USA.

1. George Waszyngton miał tylko wykształcenie podstawowe. Edukacja pierwszego prezydenta zakończyła się po śmierci ojca, gdy miał 11 lat. Wydarzenie to odcięło młodego George’a od możliwości kształcenia się za granicą. Przez całe życie Waszyngton wstydził się swojego braku wykształcenia.

2. Pierwszą miłością Waszyngtona była żona jednego z jego najlepszych przyjaciół.

3. Washington miał 188 cm wzrostu.

4. Waszyngton zniszczył sobie zęby przez używanie ich do rozłupywania orzechów włoskich. Protezy, które miał, nie były z drewna tak jak głosiły mity. Pochodziły głównie z ludzkich zębów, wyrywanych z ust biedaków bądź jego niewolników.

 

5. Washington pisał bardzo dużo listów – napisał ich ok. 18 000 – 20 000.

6. Waszyngton nie zawsze był wielkim generałem, ale był znakomitym szpiegiem. Tajne sieci wywiadowcze prezydenta pomagały mu podejmować odważne, sprytne decyzje, które odwracały losy konfliktu – w niektórych przypadkach nawet ratowały mu życie.

7. George Washington był miłośnikiem psów.

8. Matka nauczyła Washingtona prowadzenia farmy tytoniowej, zaś w wieku 16 lat podjął pierwszą pracę jako geodeta.

9. Był właścicielem destylarni whiskey.

10. Washington nie miał biologicznych dzieci, ale dla wielu był postacią ojca.

11. Ciężko jest jednoznacznie określić jaką religię wyznawał Washington. Historycy ograniczają się jedynie do analizowania tego, co zrobił Waszyngton.

12. George Washington przeżył wiele sytuacji w których powinien ponieść śmierć. W różnych momentach życia miał błonicę, gruźlicę, ospę, malarię, czerwonkę, anginę, ropień i zapalenie płuc. Był bliski utonięcia pod lodem w rzece. Podczas bitew, które toczył również miał wiele nagradzających życiu sytuacji.

13. Pierwszy prezydent USA nigdy nie nadużywał władzy. Jako prezydent, w czasach gdy nie było ograniczeń kadencji, Waszyngton ustąpił ze stanowiska prezydenta po zakończeniu swojej drugiej kadencji – ustanawiając ważny precedens.

14. Waszyngton kochał imprezy i towarzystwo kobiet. Wielu postrzega go jako postać stoicką i niedostępną, ale w rzeczywistości był człowiekiem, który kochał rozrywkę i towarzystwo innych.

15. Waszyngton jako pierwszy podpisał konstytucję Stanów Zjednoczonych

16. Waszyngton był pionierem w rolnictwie i wprowadzał w tej dziedzinie innowacje. W latach 60. XVIII wieku przestawił się z plantacji tytoniu na uprawę pszenicę jako dominującą w produkcji. W celu usprawnienia działalności rolniczej eksperymentował z nowymi uprawami, nawozami, płodozmianem, narzędziami i hodowlą zwierząt gospodarskich.

17. Stosunek Waszyngtona do niewolnictwa stopniowo zmieniał się wraz z wiekiem, zwłaszcza gdy walczył o wolność w rewolucji amerykańskiej. W testamencie zaaranżował uwolnienie należących do niego niewolników.

18. Waszyngton dodał zdanie „Tak mi dopomóż Bóg” na końcu przysięgi prezydenckiej podczas jego inauguracji. Od tamtej pory jest ona wypowiadana w takiej formule.

19. Jako jedyny prezydent, który jednogłośnie wygrał wybory, Waszyngton nigdy nie kandydował na prezydenta; został powołany na powszechne żądanie. Odmówił przyjęcia wynagrodzenia jako prezydent, a nawet część własnych pieniędzy wydawał na pensje ministrów gabinetu i innych członków władzy wykonawczej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię