USA: przepisy nakazujące badania niezaszczepionych pracowników

W Stanach Zjednoczonych weszły dziś w życie regulacje nakazujące średnim i dużym firmom poddawanie regularnym testom na Covid-19 niezaszczepionych pracowników.

Egzekwowanie tych przepisów stoi jednak pod znakiem zapytania w związku z wnioskiem do Sądu Najwyższego. W niektórych stanach czasowo zawieszono także obowiązek szczepień pracowników służby zdrowia.

Jesienią ubiegłego roku rząd Joe Bidena wprowadził przepisy nakazujące firmom prywatnym zaszczepienie pracowników lub poddawanie ich regularnym testom na Covid-19. Obowiązek ten dotyczył przedsiębiorstw powyżej 100 pracowników. Nowe przepisy zostały natychmiast zaskarżone do sądu przez republikańskich gubernatorów oraz część przedsiębiorców. Choć federalny sąd apelacyjny uznał rządowe regulacje za zgodne z prawem, ostateczną decyzję podejmie Sąd Najwyższy, który zajmie się sprawą w najbliższy piątek.

 

Administracja BHP zapowiedziała, że do tego czasu nie będzie stosować przewidzianych w przepisach kar dla pracodawców. Sąd Najwyższy zajmie się również przepisami wprowadzającymi obowiązek zaszczepienia pracowników placówek służby zdrowia korzystających z funduszy federalnych. W tym przypadku sąd niższej instancji zablokował nakaz szczepień w 24 stanach, które złożyły pozwy w tej sprawie.

Rząd USA twierdzi, że ma mocne podstawy prawne do wprowadzenia obowiązku szczepień w ramach uprawnień do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa pracy. Przeciwnicy tych regulacji argumentują, że władze federalne nadużywają uprawnień.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię