USA: sąd zablokował kary dla żołnierzy, którzy odmówili szczepień

Sąd federalny zakazał amerykańskiej marynarce wojennej karania żołnierzy, którzy odmówili szczepienia przeciwko COVID-19. Sędzia uznał, że żołnierze mają prawo odmówić szczepień z powodów religijnych.

Pozew w tej sprawie złożyło 35 członków morskiej jednostki specjalnej Navy SEALs. Żołnierze twierdzili, że obowiązek szczepień narusza ich prawo do swobodnego praktykowania religii. Marynarka Wojenna odmówiła uznania ich argumentów i zagroziła konsekwencjami, jeżeli nie przyjmą szczepienia.

Teksański sędzia Reed O’Connor przyznał rację wojskowym. W uzasadnieniu do wyroku stwierdził, że pandemia COVID-19 nie daje rządowi prawa do naruszania wolności zapisanych w amerykańskiej konstytucji. Powołał się przy tym na pierwszą poprawkę, która gwarantuje obywatelom USA wolność religijną.
Marynarka Wojenna nie skomentowała dotychczas tej sprawy.

 

Przepisy wprowadzające w Stanach Zjednoczonych obowiązek szczepień dla żołnierzy były kilkukrotnie zaskarżanych w sądach, ale to pierwszy raz, kiedy sędzia przychylił się do ich ograniczenia.

Według akt sądowych zgromadzonych w sprawie, ponad 99 procent personelu amerykańskiej marynarki wojennej pełniących służbę czynną jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Mieszkańcy Illinois mogą skorzystać z nowej formy weryfikacji szczepień

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię