20 ciekawych faktów z życia prezydenta Johna Adamsa Jr.

John Adams Jr. był drugim prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie pierwszym, który mieszkał w Białym Domu. Jego pierworodny syn, John Quincy Adams, został szóstym prezydentem USA.

Adams był dobrze znany ze swojej skrajnej niezależności politycznej, błyskotliwego umysłu i namiętnego patriotyzmu. Był liderem Kongresu Kontynentalnego i ważną postacią dyplomatyczną. Prawnik, mąż stanu, prezydent.

Oto ciekawostki na jego temat:

1. Żaden z członków rodziny Adamsa nie był obecny na jego inauguracji.

2. John Adams nie był właścicielem niewolników.

3. Adams nie popierał ruchu abolicjonistycznego – uważał, że jest to niebezpieczne i potencjalnie destabilizujące państwo.

4. Zmarł tego samego dnia co Thomas Jefferson.

5. Nie uczestniczył w inauguracji Jeffersona, mimo że był jego wiceprezydentem.

6. John Adams zmarł w wieku 90 lat. Żaden prezydent nie żył dłużej niż Adams, aż do Reagana.

 

7. Spędził noc śpiąc w łóżku z Benjaminem Franklinem, gdyż w miejscowości w której chcieli znaleźć pokój, nie było więcej wolnych łóżek.

8. Brytyjczycy chcieli powiesić Adamsa. Po podpisaniu Deklaracji Niepodległości Brytyjczycy sporządzili listę Amerykanów, których ułaskawią, gdyby dokument zostanie wycofany. Johna Adamsa nie było na tej liście, więc gdyby Brytyjczycy wygrali wojnę o niepodległość, zostałby powieszony.

9. Adamsa można uznać za ojca amerykańskiej Akademii Wojskowej.

10. Jego osobisty pamiętnik był czytany na głos i wyśmiewany w Kongresie. Zachwycał się w nim gościnnością francuskiej arystokracji. Był oczarowany ich komplementami.

11. John Adams zanim został prezydentem, przestrzegał szabatu. Podczas wojny o niepodległość Adams odmówił podróżowania i pracy w tym czasie.

12. W 1797 roku w sklepie i domu wydawcy Andrew Browna, który był krytykiem Adamsa jako wiceprezydenta, wybuch pożar. Adams, który był już prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych, niósł wiadra z wodą, aby próbować ugasić płomienie.

13. Ostatnia oficjalną kolację, którą Adams wydał jako prezydent, była kolacja dla delegacji rdzennych Amerykanów.

14. John Adams uwielbiał pisać listy. Pisał do rodziny czy do przyjaciół. Wymienił ponad 1100 korespondencji ze swoją żoną Abigail, ponieważ często dłuższy czas przebywał poza domem. Większość listów pomiędzy Adamsami zachowała się w archiwach.

15. Uważał, że urząd prezydenta wymaga wielkiego tytułu, aby przekazywać władzę na równi z królewskimi dworami Europy. Dlatego chciał, aby do prezydenta zwracano się „Jego Wysokość”.

16. Adams Założył jedno z najlepszych towarzystw naukowych w Ameryce. Wykształcony na Harvardzie prezydent, cenił edukację i wiedzę oraz wpisał wsparcie z publicznych funduszów dla nauki i sztuki do Konstytucji Massachusetts. W 1779 r. zaproponował utworzenie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, która do dziś istnieje jako forum stypendialne i inkubator praktycznych pomysłów.

17. W Waszyngtonie nie ma pomnika Adamsa, w przeciwieństwie do swojego prezydenckiego poprzednika i następcy, Washingtona i Jeffersona.

18. John Adams wierzył w elitarną ideę republikanizmu i nie ufał opinii publicznej, dlatego był prawdopodobnie jednym z najbardziej nielubianych prezydentów.

19. Świeże owoce były ulubionym jedzeniem Adamsa.

20. Historycy określili Johna Adamsa jako osobę z depresją maniakalną, współcześnie nazywaną afektywną dwubiegunową.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię