Czy żywność może zapobiegać starzeniu?

Chyba każdemu zależy na zachowaniu młodego i atrakcyjnego wyglądu. Dbamy przede wszystkim o stan skóry i włosów – łykamy odmładzające tabletki i suplementy, stosujemy kremy, maseczki oraz wiele innych specjalistycznych kosmetyków.

Okazuje się jednak, że jednym ze skutecznych sposobów na spowolnienie procesu starzenia się skóry jest właściwa dieta. Ludzie spożywający produkty bogate w tzw. antyoksydanty, „zdrowe” tłuszcze, niezbędne witaminy i składniki odżywcze oraz piją dużo wody mają znacznie większe szanse, że po ukończeniu 40 roku życia wyglądać będą młodo.

 

Badania naukowe wykazały, że spożywanie większości owoców i warzyw odpowiednio odżywia organizm, pomaga zapobiegać zmarszczkom i korzystnie wpływa na skórę. Poniżej przedstawiamy listę najkorzystniejszych produktów:

1. Ananasy

Są źródłem manganu, składnika odpowiadającego za zwiększoną produkcję kolagenu w organizmie. Zawierają również karetonoidy – przeciwutleniacze odpowiadające za neutralizację wolnych rodników, poprawiają kondycję skóry i minimalizują ryzyko wystąpienia nowotworów.

2. Awokado

 

Bogate jest w korzystne kwasy tłuszczowe, które wspomagają organizm w zwalczaniu stanów zapalnych. Zawiera się w nim wiele cennych składników odżywczych zapobiegających skutkom starzenia się – głównie witaminy A, C, grupy B, E, K oraz potas. Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje zawartość dużej ilości witaminy A, która wspomaga usuwanie ze skóry martwych komórek oraz wpływa na jej prawidłowe odżywienie.

3. Bataty

Zawierają duże pokłady beta-karotenu, który pomaga organizmowi w pozbyciu się wolnych rodników. Zawierają także spore pokłady witaminy C i E, które dodadzą skórze naturalnego blasku.

4. Brokuły

Są znakomitym środkiem przeciwzapalnym i przeciwstarzeniowym. Zawierają kompozycję witamin (głównie C i K), błonnika, luteiny, wapnia oraz różnorodnych przeciwutleniaczy. Hamują działanie wolnych rodników ochraniając organizm przed nowotworami, nadają skórze blask i elastyczność.

5. Czerwona papryka

To prawdziwa bomba przeciwutleniaczy, które ochraniają organizm oraz zapobiegają starzeniu. Szczególnie dużo znajdziemy w niej karetonoidów, które wg przeprowadzonych badań naukowych hamują procesy starzenia się organizmu i skóry. Zwiera również spore pokłady witaminy C. Papryka ma także właściwości przeciwzapalne, pomaga chronić skórę przez toksynami i zanieczyszczeniami środowiskowymi oraz przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

6. Granaty

Od wielu setek lat uważa się je za owoce lecznicze, zawierają spore pokłady witaminy D, która wpływa na prawidłowe przetwarzanie wapnia, właściwą strukturę kości oraz ogólny stan zdrowia.

 

7. Jagody

Nadają skórze zdrowy i jasny wygląd. Są dobrym źródłem antocyjanów, chroniących strukturę skóry przed postępującymi z wiekiem zmianami. Wspomagają również ochronę skóry przed zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jagody zawierają także znaczne ilości witamin A i C.

8. Kurkuma

Jest jedną z głównych przypraw i przysmaków w Azji. Posiada przy tym wiele właściwości przeciwstarzeniowych, które zawdzięcza wcześniej już wspomnianym karetonoidom. Zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów oraz wystąpienia zaburzeń pracy mózgu.

9. Oliwa z oliwek

Jest podstawą diety śródziemnomorskiej, poprawia ogólny stan zdrowia, głównie dzięki zawartości korzystnych dla organizmu kwasów tłuszczowych omega-3. Jej regularne spożywanie wpływa na zdrowy i młody wygląd skóry – mimo upływu lat.

10. Orzechy

Są doskonałym źródłem witaminy E, która wspomaga tkanki skóry w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia, chroni ją także przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Orzechy włoskie zawierają znaczne ilości kwasów tłuszczowych omega-3.

11. Sezam

Jego nasiona często błędnie pomijane są w diecie. Już nawet niewielka ich ilość dostarcza wielu korzyści, przede wszystkim są bogatym źródłem magnezu, żelaza, fosforu i błonnika – wszystkie te składniki mineralne są niezbędne do utrzymania organizmu w zdrowiu i młodości.

12. Szpinak

Jest źródłem antyoksydantów, wspomaga nawilżanie i dotlenienie ciała i skóry. Bogaty jest również w witaminy: A, C, E, K oraz w żelazo, luteinę i magnez. Pomaga utrzymać gładką i jędrną skórę, silne i lśniące włosy oraz zmniejsza ryzyko występowania w komórkach stanów zapalnych.

13. Zielona herbata

Pomaga organizmowi w pozbyciu się toksyn oraz neutralizuje działanie wolnych rodników. Zapobiega uszkodzeniom skóry.

 

20 sygnałów na to, że się starzejesz

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię