Kazachstan: stan wyjątkowy na terenie całego kraju

Foto: YouTube

Prezydent Kazachstanu powiedział, że bandy terrorystów zajęły ważne obiekty i przejęły część samolotów. Kasym-Żomart Tokajew zwrócił się do sojuszników z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym o pomoc w opanowaniu sytuacji.

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają zamieszki. Dziś w wielu miastach w tym w Ałmaty, Nur-Sułtanie, Aktau i Aktobe doszło do starć demonstrantów z policją. Kazachstański przywódca ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

Mieszkańcy Kazachstanu wyszli na ulice po tym, jak rząd ogłosił podwyżki cen paliw. Dodatkowo protestujący zażądali odsunięcia od władzy byłego prezydenta Nursułatana Nazarbajewa i jego ludzi. Urzędujący prezydent zdymisjonował rząd, odwołał swojego poprzednika ze stanowiska przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i sam przejął jego obowiązki.
Kazachstańskie MSW poinformowało o bandach rabujących sklepy i bankomaty, a prezydent Kasym-Żomart Tokajew oświadczył, że w kraju działają terroryści, którzy zajęli część ważnych obiektów. Między innymi zajęty został port lotniczy w mieście Ałmaty, ale już odzyskano nad nim kontrolę.

Zwracając się o pomoc do sojuszników z ODKB prezydent Kazachstanu stwierdził, że na jego kraj dokonano agresji, a odpowiedzialne za ten atak są terrorystyczne bandy, które wyszkolono za granicą. Ze słów prezydenta Tokajewa wynika, że w okolicach miasta Ałmaty doszło do starć wojsk desantowych z uzbrojonymi bandami.

(iar)

Nowe przepisy, które weszły w życie w Illinois 1 stycznia 2022 roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię