Ciekawostki na temat prezydenta USA Thomasa Jeffersona

Thomas Jefferson to jedna z najwybitniejszych postaci historii Stanów Zjednoczonych. Znany przede wszystkim jako współautor Deklaracji Niepodległości USA. Obok takich osób jak George Washington czy Alexander Hamilton nazywany Ojcem Demokracji amerykańskiej.

Thomas Jefferson był poliglotą, człowiekiem o wielkim umyśle i szerokich zainteresowaniach. To nie wszystko! Oprócz nieprzeciętnych osiągnięć na arenie politycznej Jefferson wyróżniał się również oryginalnym, wręcz pionierskim stylem bycia.

1. Thomas Jefferson urodził się w 1743 roku w stanie Wirginia jako syn pułkownika, plantatora Petera Jeffersona oraz Jane Randolph.

2. Z wykształcenia był prawnikiem, jednak pod koniec lat 60 XVIII wieku rozpoczął działalność polityczną, która sukcesywnie doprowadziła go aż do pałacu prezydenckiego.

3. Szczeble kariery Thomasa Jeffersona to: pierwszy sekretarz USA, drugi wiceprezydent, a następnie trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych.

4. Thomas Jefferson w wieku 29 lat ożenił się z Marthą Wayles, z którą miał 6 dzieci. Niestety małżonka Jeffersona zmarła dziesięć lat po ślubie, prosząc go przed śmiercią, aby nie żenił się powtórnie. Jefferson dotrzymał danego słowa.

5. Podczas pobytu we Francji, jako ambasador, Thomas zakochał się w tamtejszym winie oraz kuchni. To sprawiło, że po objęciu prezydentury zatrudnił w białym domu francuskiego kucharza. Tak więc, na proszonych obiadach u amerykańskiego prezydenta serwowano gościom francuskie potrawy.

6. Ponownie nawiązując do Francji – jednym z ciekawszych dokonań Thomasa Jeffersona, jako prezydenta, było kupno od francuzów terytorium Luizjany za 15 milionów dolarów. Działanie to podwoiło terytorium Stanów Zjednoczonych i miało ogromny wpływ na przyszły wygląd kraju.

 

7. Poza wykształceniem prawniczym Thomas był również architektem. Sam stworzył projekt swojej posiadłości w Monticello, którego zrealizowanie zajęło przeszło 40 lat.

8. Thomas Jefferson zaprojektował główny budynek uniwersytetu w Wirginii, którego to jest założycielem.

9. Znajomość 6 języków, wiedza z zakresu prawa, archeologii, architektury, filozofii oraz nauk ścisłych nie wystarczyły Jeffersonowi. Trzeci prezydent USA był również wynalazcą! Skonstruował dysk Jeffersona (czyli maszynę szyfrującą), zaprojektował pług rolniczy oraz maszynkę do makaronu.

10. Ciekawym zbiegiem okoliczności jest data śmierci Thomasa Jeffersona. Mężczyzna zmarł 4 lipca 1826 roku, czyli dokładnie w 50 rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

11. Jefferson miał przeszło 185 niewolników, a jednocześnie był przeciwnikiem niewolnictwa. To on, w początkowej wersji Deklaracji Niepodległości, zamieścił zapis krytykujący niewolnictwo. Fragment ten jednak nie znalazł się w ostatecznej wersji dokumentu.

12. 225 000 dolarów! Tyle kosztuje jedna z najdroższych butelek wina na świecie — Chateau Lafit 1787. Trunek podobno należał do samego Thomasa Jeffersona. Na butelce wyryte są inicjały: „Th.J”. Wino oczywiście nie nadaje się już do spożycia. Ma jednak ogromna wartość dla kolekcjonerów, szczególnie amerykańskich.

13. Thomas Jefferson uwielbiał książki. Jego prywatna biblioteczka zawierała kilka jak nie kilkanaście tysięcy egzemplarzy książek. Po pożarze Biblioteki Kongresu w 1814 roku oddał ze swoich własnych zbiorów 6487 książek!

14. Na koniec mały polski akcent. Thomas Jefferson został mianowany honorowym członkiem Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Stowarzyszenie to zrzeszało wybitnych specjalistów i ludzi nauki w latach 1800-1832.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię