Koty w tych rodzinach są mniej zestresowane!

Koty to kapryśne zwierzęta i często potrzebują wyjątkowej uwagi ze strony właściciela.

Badania pracowników Uniwersytetu Missouri-Columbia wykazały, że zwierzęta domowe pomagają zmniejszyć stres i niepokój zarówno u dzieci z autyzmem, jak i u ich rodziców.

 

Dzieci dotknięte autyzmem często mają problem z sensoryką i wrażliwością. Miewają one także gwałtowne i głośne wybuchy złości, co sprawia że atmosfera w domu może być napięta. Otóż koty ze schroniska mogą wpływać pozytywnie na zachowanie tych dzieci poprzez swój spokojny i łagodny temperament.

Zespół badaczy uniwersyteckich pod przewodnictwem Gretchen Carlisle przez 18 tygodni obserwowali koty ze schroniska adoptowane przez rodziny z co najmniej jednym dzieckiem z autyzmem. Pobierając próbki z kału kotów obserwatorzy zauważyli znaczny spadek kortyzolu, który jest miarą stresu. Co więcej koty utrzymywały także standardową wagę ciała. Świadczy to o tym, że koty dobrze aklimatyzowały się w nowym środowisku, bowiem gdy kot jest zestresowany to traci na wadze.

Wnioski z przeprowadzonych obserwacji świadczą o tym, że adopcja kota przez rodzinę z autystycznym dzieckiem jest rozwiązaniem, które przynosi korzyści obydwu stronom. Puszysty czworonóg zyskuje nowy dach nad głową i pomaga utrzymać spokojny i wyluzowany nastrój w domu rodzinnym.

Ekipa z Uniwersytetu Missouri-Columbia ma nadzieję, że ich badania zostaną zauważone przez szersze grono, tak aby zarówno dzieci z autyzmem jak i koty ze schroniska mogły na tym skorzystać.

Właściciele psów żyją dłużej!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię