Olejowanie pępka – starożytna sztuka leczenia wielu dolegliwości

Tradycja masowania i zabiegów na pępek wywodzi się z Azji. Medycyna ajurwedyjska, mająca swoje korzenie w Indiach, od dawna kultywuje wszelkiego rodzaju masaże, uciski i okłady na okolice pępka, gdyż uważa się, że jest to jeden z najważniejszych punktów witalnych.

Zabiegi na pępek wzmacniają odporność, usprawniają pracę narządów wewnętrznych, a także działają kojąco na umysł.

Jakie olejki stosuje się do masażu pępka?

Do masażu pępka używa się wiele rodzajów olejków, każdy z nich ma inne działanie. Należy wybierać olejki naturalne i najwyższej jakości.

  • migdałowy (almond oil)- poprawia stan skóry i rozświetla cerę.
  • rycynowy (castor oil)- wygładza zmarszczki, odmładza.
  • kokosowy (coconut oil)– poprawia wzrok, rozluźnia mięśnie macicy i poprawia ruchliwość plemników, pozytywnie wpływając na płodność.
  • imbirowy (ginger oil)- rozcieńczony z oliwą, niweluje bóle menstruacyjne.
  • miętowy (mint oil)- rozcieńczony z oliwą, leczy problemy trawienne, niestrawności i bóle brzucha.
  • z miodli indyjskiej (neem oil)- leczy trądzik.
  • tymiankowy (thyme oil)- rozcieńczony w oliwie, obniża ciśnienie, wzmacnia serce, działa moczopędnie.

Jak prawidłowo wykonać masaż pępka?

Należy pamiętać, że olejek powinien być ciepły, lecz nie gorący. Najpierw należy potrzeć o siebie dłonie w celu ich rozgrzania. Następnie położyć się, wlać kilka kropel rozgrzanego oleju do pępka. Rozcierać go delikatnie prawą dłonią ruchem kolistym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wykonać około 20 ruchów, przy każdym stopniowo zwiększając siłę nacisku. Zabieg najlepiej powtarzać przez tydzień przed pójściem spać.

Środki ostrożności

Pępek to bardzo wrażliwe i niezwykle chłonne miejsce na ciele człowieka. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na jakość stosowanych olejów i ich pochodzenie. Wszelkiego rodzaju chemiczne dodatki mogą spowodować reakcje alergiczne lub nawet zatrucie organizmu. Trzeba również pamiętać, że olej do masażu powinien być rozgrzany, ale nigdy gorący – nie tylko z uwagi na ryzyko poparzenia, ale również na niszczenie wartości prozdrowotnych oleju przy zbyt wysokiej temperaturze.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię