Rosjanie obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia

Wierni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oraz części Kościołów Wschodnich przygotowują się do świętowania Bożego Narodzenia.

Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim dziś przypada Wigilia, nazywana w prawosławnej tradycji Soczelnikiem. Tego dnia część wiernych zasiada do postnej kolacji, ale są i tacy, którzy całkowicie powstrzymują się od jedzenia.

W Wigilię prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia najczęściej spożywa się czerwony barszcz, ryby, kapustę i grzyby. Na stole muszą się znaleźć: chleb – symbol pokarmu dla ciała i dla ducha, a także sól symbolizująca obfitości, miód – symbol powodzenia i czosnek – symbol zdrowia. Prawosławną wieczerzę rozpoczyna dzielenie się prosforą, czyli przaśnym chlebem – odpowiednikiem katolickiego opłatka.

 

Święta Bożego Narodzenia dla prawosławnych wiernych, podobnie jak w polskiej tradycji, trwają dwa dni. Jednak w Rosji okres świętowania jest znacznie dłuższy. Dni wolne od pracy rozpoczynają się 31 grudnia, w związku z obchodami Nowego Roku i kończą w pierwszy roboczy dzień po prawosławnym Bożym Narodzeniu.

Rosjanie już przyzwyczaili się do tych prawie dwutygodniowych ferii świątecznych i nawet w okresie pandemii najczęściej spędzają ten czas w podróży. Ci, którzy nie wyjadą nigdzie dalej w okresie Bożego Narodzenia, pierwszy dzień świąt spędzą w gronie rodzinnym. Natomiast już w drugim dniu pójdą na długie spacery, zabiorą dzieci na lodowisko albo wyjadą na dacze, żeby zorganizować zimowe grillowanie.

IAR/

Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miasta 2021 roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię