Czy po śmierci nadal jesteśmy „żywi”?

To co dzieje się po śmierci ciekawiło człowieka praktycznie od zawsze. Zespół badaczy z Nowego Jorku z New York University Langone School of Medicine jest nieco bliżej uzyskania odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszym ważnym wnioskiem jest fakt, że w chwili śmierci człowiek pozostaje w pełni świadomy. Sceptycy do niedawna odrzucali podobne teorie związane doświadczeniami towarzyszącymi ludziom w chwili śmierci, często wiązano je z czynnikami fizjologicznymi i psychologicznymi.

Dzięki przeprowadzonemu badaniu, udało się wykazać, że świadomość ludzka pozostaje w pełni sprawna po tym jak umiera ciało. Upraszczając: osoba po śmierci jest świadoma, że nie żyje; co więcej – człowiek na szpitalnej sali może nawet usłyszeć lekarzy, którzy ogłaszają jego śmierć.

W filmie z lat 90. XX wieku „Flatliners” pięciu studentów medycyny celowo zatrzymało akcję serca na krótki czas po to, aby doświadczyć życia pozagrobowego.

 

Badacze analizowali podobne przypadki pacjentów reanimowanych w Europie i USA, którzy zostali przywróceni do życia po zatrzymaniu krążenia lub zawale serca. Jak stwierdza dyrektor ds. opieki krytycznej i resuscytacji NYU, dr Sam Parnia – „Technicznie rzecz biorąc, to właśnie w ten sposób określa się czas śmierci – wszystko opiera się na momencie, w którym serce przestaje bić […] Gdy to się stanie, krew nie dopływa już do mózgu, co oznacza, że funkcje mózgu zatrzymują się niemal natychmiast”.

Jednakże, jak podkreśla dr Parnia wielu spośród przebadanych resuscytowaniach pacjentów wskazywało na pewne doświadczenia audio-wizualne tego, co działo się przy nich po ich śmierci – „Opisywali oni lekarzy i pielęgniarki przy pracy… opisywali, że słyszeli ich wyraźne rozmowy, które miały miejsce, po ich śmierci.” Opowiadane przez nich wersje były weryfikowane przez personel medyczny i pielęgniarski obecny przy rzekomej śmierci pacjentów, co ciekawe – w wielu miejscach opowieści pokrywały się z rzeczywistością. „Staramy się zrozumieć dokładnie stany, których ludzie doświadczają, kiedy przechodzą przez proces śmierci, ponieważ rozumiemy, że będzie to odzwierciedlać uniwersalne doświadczenie, którego wszyscy doświadczymy, kiedy umrzemy.” – dodaje dr Parnia.

Badania, jak podkreśla Parnia mają dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania ludzkiej świadomości po śmierci – „badamy również ludzki umysł i świadomość w kontekście śmierci, aby zrozumieć, czy świadomość zostaje unicestwiona lub czy istnieje ona po śmierci przez pewien okres czasu – i jak to odnosi się do tego, co dzieje się w mózgu w czasie rzeczywistym.”

 

Ciekawym się wydaje również fakt zmiany nastawienia do życia u znacznej części pacjentów, którzy doświadczyli już swojej „śmierci” – „To, co zwykle występuje po tak głębokim doświadczeniu, to skłonność do zmiany nastawienia do życia. Ludzie stają się bardziej altruistyczni, bardziej zaangażowani w pomaganie innym. Po spotkaniu ze śmiercią znajdują nowe znaczenie w życiu.” – podkreślił na koniec dr Parnia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię