8 objawów perimenopauzy

Większość kobiet zaczyna odczuwać objawy okołomenopauzalne po czterdziestce, a czasem nawet po trzydziestce. Perimenopauza to okres w życiu kobiety, w którym spada poziom hormonów estrogenu i progesteronu w organizmie. Okres ten trwa od 4 do 10 lat.

W tym okresie organizm kobiety przechodzi przez szereg zmian.

1. Zmiany menstruacyjne

Kiedy kobieta wchodzi w okres okołomenopauzalny, jednym z pierwszych objawów, jakie może zauważyć, są zmiany w jej menstruacji. Krwawienia mają inną intensywność. Okres również może być dłuższy lub krótszy niż zwykle i występować w różnych odstępach czasu. Jest to dobrym moment na zbadanie poziomu hormonów, również hormonu tarczycy, aby upewnić się że za zmianami menstruacyjnymi nie stoją inne powody.

2. Zwiększone krwawienie

Wiele kobiet doświadcza bardziej obfitych krwawień w okresie okołomenopauzalnym. Dzieje się tak, ponieważ wyściółka macicy staje się grubsza i obniża się poziom progesteronu. Stany chorobowe macicy, takie jak mięśniaki macicy, mogą również być odpowiedzialne za zwiększone krwawienie. Każde nieprawidłowe krwawienie związane z miesiączką jest oznaką potencjalnego problemu i powinno zostać zbadane przez lekarza.

3. Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca są częstym objawem okołomenopauzalnym lub zbliżającej się menopauzy. Objawiają się nagłymi falami lub uderzenia gorąca, które często występują w górnej części ciała. Silne pocenie się jest jednym z najczęstszych doświadczeniem podczas uderzeń gorąca jak również czerwone plamy na twarzy i klatce piersiowej. Objawy te często przeszkadzają w wykonywaniu codziennych obowiązków jak i w zasypianiu. Kobiety, które doświadczają uderzeń gorąca powinny unikać stresu, kofeiny, pikantnych potraw i alkoholu. Pomocne jest również ubieranie się na tak zwaną cebulkę – warstwowo.

4. Suchość pochwy

Mniej estrogenu w okresie okołomenopauzalnym powoduje suchość pochwy w miarę rozrzedzania się tkanki. Tkanki cewki moczowej również stają się cieńsze, a mięśnie miednicy słabną, co może prowadzić do nietrzymania moczu. Kobieta może odczuwać swędzenie, dyskomfort i ból podczas seksu. Wszystkie te objawy mogą zmniejszać pragnienie intymności i prowadzić do niepokoju. W przypadku ciężkich objawów lekarz może zalecić terapię hormonalną lub miejscowy krem estrogenowy w celu leczenia stanu.

5. Trudności ze snem

Wiele kobiet zbliżających się do menopauzy ma trudności ze snem z powodu nocnych potów i innych objawów towarzyszących przekwitaniu. Brak odpoczynku może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków, a nawet do chorób.

6. Zmiany nastroju

Zmiany nastroju często pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym i menopauzie, kiedy spada poziom hormonów. Wiele kobiet doświadcza wahań nastroju, poirytowania a nawet płaczu. Kobiety, które doświadczyły ciężkich objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), mogą doświadczyć gorszych zmian nastroju w okresie okołomenopauzalnym i menopauzie niż kobiety, którym PMS nie towarzyszył w młodszym wieku.

 

7. Problemy z pamięcią

Wiele kobiet skarży się na problemy z pamięcią czy utrzymaniem toku myślenia w okresie okołomenopauzalnym. Wynika to ze zmniejszającego się poziomu estrogenu.

8. Rozrzedzenie struktury kości

Dotyka kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Jest to cicha choroba, nie wysyłająca sygnałów, dlatego też ważnym nawykiem jest wykonywanie profilaktycznych badań w okresie perimenopauzy. Odpowiedzialny za te zmiany jest estrogen. Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu zwiększa się utrata masy kostnej. A utrata minerałów z kości zwiększa ryzyko osteoporozy. Dostarczenie organizmowi odpowiednie ilości wapnia i witaminy D oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu zdrowych kości.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię