Olejek z szałwii muszkatołowej – właściwości lecznicze

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) to kwitnące zioło, które pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie na wysokość półtora metra, a jej kwiaty są w kolorach liliowym i fioletowym.

Olejek eteryczny pozyskiwany z liści i pąków rośliny ma czysty, orzeźwiający zapach. Można go używać jako balsamu do skóry lub delikatnie wdychać w ramach zabiegów aromaterapeutycznych. Jest uważana za jeden z najlepszych olejków eterycznych dla zachowania zdrowia oczu i balansu hormonalnego u kobiet.

 

Olejek z szałwii muszkatołowej świetnie komponuje się z olejkami eterycznymi z lawendy, jaśminu, drzewa sandałowego, rumianku oraz bergamotki.

Właściwości lecznicze olejku z szałwii muszkatołowej:

1. Redukuje stres

Stosowany w aromaterapii olejek z szałwii muszkatołowej może pomóc złagodzić stres, wywołując dobre samopoczucie. Badania przeprowadzone na kobietach poddawanych stresującym testom medycznym wykazało, że po inhalacji olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej wywoływał uczucie relaksu i pomagał obniżyć ciśnienie krwi.

2. Ma własności antybakteryjne

Badania pokazują, że olejek z szałwii muszkatołowej pomaga w leczeniu ciężkich infekcji dermatologicznych wywołanych przez kilka szczepów bakterii Staphylococcus. Pomaga w leczeniu ran, które nie reagują na leczenie antybiotykami.

3. Naturalny środek przeciwdepresyjny

Szałwia muszkatołowa została przetestowana zarówno na zwierzętach, jak i ludziach, aby określić jej potencjalne korzyści jako lek przeciwdepresyjny. Badania wykazały, że sprawdza się w poprawie nastroju.

4. Łagodzi objawy menopauzy

Jednym ze składników olejku z szałwii muszkatołowej jest sclareol, który naśladuje działanie estrogenu w organizmie. Z tego powodu szałwia muszkatołowa skutecznie zmniejsza niektóre objawy menopauzy. Niektóre badania sugerują, że rozcieńczony olej z szałwii muszkatołowej nałożony na podeszwy stóp może zmniejszyć uderzenia gorąca.

5. Zmniejsza skurcze menstruacyjne

Badania, w których kobietom podawano krem ​​zawierający olejek z szałwii muszkatołowej, wykazały, że doświadczały mniej bolesnych miesiączek i skurczów.

6. Wspomaga równowagę hormonalną

Szałwia muszkatołowa zawiera naturalne fitoestrogeny, związki które regulują poziom estrogenu, zmniejszają ryzyko rozwoju raka macicy i jajników oraz wspomagają ogólne zdrowie macicy.

7. Łagodzi bezsenność

Jest to naturalny środek uspokajający i kojący nerwy. Pomaga w zasypianiu i leczy bezsenność.

8. Poprawia krążenie

Składniki aktywne zawarte w szałwii rozszerzają naczynia krwionośne, poprawiają cyrkulację i przepływ krwi.

9. Wspiera zdrowie skóry

Związek fitochemiczny octan linalilu, zawarty w tym olejku zmniejsza stany zapalne skóry oraz wysypki i reguluje produkcję sebum.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię