Sekretarz stanu USA ostrzega Rosję przed rozmowami ws. Ukrainy

Sekretarz stanu USA ostrzegł Rosję przed rozmowami w sprawie Ukrainy.

Antony Blinken powiedział, że w przededniu rozmów na temat rosnących napięć wokół Ukrainy Moskwa musi wybrać między dialogiem a konfrontacją. „Istnieje ścieżka dialogu i dyplomacji, aby spróbować rozwiązać niektóre z tych problemów i uniknąć konfrontacji” – powiedział amerykański sekretarz stanu. „Drugą opcją jest konfrontacja i poważne konsekwencje dla Rosji, w przypadku, jeśli wznowi ona agresję na Ukrainę” – stwierdził Blinken.

Rozmowy mające na celu rozładowanie napięcia przy granicy z Ukrainą rozpoczną się jutro w Genewie. Ze strony USA przewodniczyć im będzie zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman.

 

 

W rozmowie z telewizją CNN sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział także, że Waszyngton oczekuje od władz Kazachstanu wyjaśnień w sprawie konsultowania z Rosją działań swoich sił bezpieczeństwa. Potępił też wydawane przez kazachski rząd rozkazy strzelania do protestujących.

Wcześniej Stany Zjednoczone zakwestionowały przyczyny rosyjskiej interwencji w Kazachstanie. O pomoc państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w stłumieniu antyrządowych protestów poprosił prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię