Przepis na Tigeladę – portugalski deser

Tigelada to typowy portugalski deser wytwarzany w piecu opalanym drewnem. Przyrządza się go w szklanej lub glinianej misce. W niektórych częściach Portugalii, np. Proença-a-Nova, miski do wytwarzania tego deseru związane są ze świętem „Festa das Tigeladas”, które odbywa się 1 maja.

Deser ma swoje korzenie w historycznym regionie Portugalii – Lisboa e Vale do Tejo. Przeglądając archiwa historyczne można się natknąć książki kucharskie, w których funkcjonuje deser o nazwie „Tigeladas de Abrantes” w wielu odmianach.

Z deserem wiąże się legenda, która głosi, że klasztor w Abrantes otrzymał od damy imieniem Verdiana daninę w postaci specyficznych misek. Pewnego wieczoru przyrządzono w miskach specyficzny deser, którzy zasmakował zakonnikom do tego stopnia, że zachowano przepis a sam deser przygotowywano regularnie. Tigelada ma postać dysku o grubości 2 cm (0,79 cala) i średnicy od 10 do 12 cm (3,9 do 4,7 cala). Prezentuje żółto-brązowy kolor i ostrą teksturę.

Przepis na Tigeladę – portugalski deser

Składniki:

  • 250g cukru;
  • 60g mąki pszennej;
  • 6 jaj;
  • 0,5l mleka;
  • 1 skórka z cytryny;
  • 1 łyżka cynamonu w proszku;
  • gliniane miski.

Przygotowanie:

W piekarniku rozgrzanym do 185 stopni C należy rozgrzać przez 30 minut gliniane miski. W pojemniku mieszamy cukier z mąką, cynamonem i skórką z cytryny, następnie dodajemy mleko i jaja – ciągle mieszając. Całość mieszamy dokładnie przez ok. 5 minut. Kiedy gliniane miski są już odpowiednio rozgrzane wlewamy do nich zawartość pojemnika, po czym ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 50 minut – do momentu, w którym wierzch stanie się złotobrązowy; uwaga – wnętrze musi pozostać miękkie. Przed podaniem należy ostudzić przez 5-10 minut.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię