W Sejmie dyskusja o zmianach w ustawie o dokumentach paszportowych

Cyfryzacja całego postępowania, umożliwienie szybszego zgłoszenia zaginięcia paszportu, a także potwierdzenie tożsamości odciskiem palca – to główne zmiany przewidziane w projekcie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. Nad propozycjami dyskutowano w Sejmie.

Projekt dotyczy także ujednolicenia takich rejestrów jak PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr stanu cywilnego i Rejestr Danych Kontaktowych. W efekcie ma to umożliwić prostszą i szybszą realizację urzędowych spraw obywateli, a także poszerzenie grona spraw, które będzie można zrealizować przez internet.

„Możliwe będzie uruchomienie e-usług dla obywateli. W tym weryfikacji ważności paszportu, a także możliwe stanie się natychmiastowe zgłoszenie utraty paszportu” – powiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Agata Katarzyna Wojtyszek.

 

Dzięki zmianom mają zniknąć kolejki w urzędach. Zwolnieni z opłaty paszportowej mają być byli opozycjoniści i strażacy ochotnicy. Przede wszystkim zmiany mają doprowadzić do przyspieszenia i uproszczenia całego procederu. „Zlikwidowana zostanie papierowa wersja wniosku o dokument paszportowy. Ponadto przy odbiorze dokumentu paszportowego zaproponowano również potwierdzenie tożsamości na podstawie odcisku palca” – zaznaczyła Agata Katarzyna Wojtyszek.

Posłowie w trakcie dyskusji zgłaszali także między innymi potrzebę zwiększenia liczby punktów wydawania paszportów. Odpowiadając na to pytanie sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker powiedział, że ta ustawa tego nie wprowadza, ale stanowi pierwszy krok w tym kierunku.
Projekt ponownie trafił do Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

IAR

“Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię