James Madison – ciekawostki z życia 4. prezydenta USA

James Madison był czwartym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Prawnik, członek Izby Reprezentantów i 5 sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych. Sygnatariusz Konstytucji USA.

Uważany za bystrego przywódcę politycznego, odegrał kluczową rolę w założeniu narodu. Oto 20 wybranych ciekawostek na jego temat

1. Madison był „Ojcem Konstytucji”. Przybył na podpisanie Konstytucji 11 dni wcześniej, przedstawił swój plan kontroli i równowagi jako podstawę Konstytucji, a następnie niestrudzenie pracował nad jej ratyfikacją.

2. Madison nie walczył w wojnie o niepodległość. Powodem była jego niska postura i chorowitość. Krótko służył w policji Wirginii, a następnie w młodym wieku wszedł do polityki.

3. Między Jamesem a jego żoną Dolley była 17-letnia różnica wieku. Para spotykała się zaledwie cztery miesiące przed ślubem, wówczas James miał 43 lata, a Dolley 26 lat. Po ślubie para była nierozłączna.

 

4. Podobizna Madisona pojawiła się na amerykańskiej walucie. Jest to bardzo rzadki banknot o wartości 5000 USD.

5. James Madison ważył zaledwie 45kg, zaś jego wzrost to 1,63 m, przez co uznawany jest za najniższego prezydenta USA w historii.

6. Madison grał w szachy oraz czytał literaturę łacińską i grecką w ich oryginalnych językach.

7. James Madison rywalizował z Jamesem Monroe o miejsce w nowo utworzonej Izbie Reprezentantów. W 1789 r. zarówno James Monroe, jak i Madison szukali poparcia, a Madison zdecydowanie wygrał wybory. Przez całą kampanię utrzymywali ze sobą dobre stosunki, od czasu do czasu towarzysząc sobie w drodze na debaty.

8. James Madison uwielbiał lody.

9. Kongresman Madison zasugerował, że rząd amerykański powinien chronić swoje oceaniczne interesy, zatrudniając portugalską marynarkę do ochrony przed piratami, zamiast budować własną.

10. James Madison nie miał biologicznych dzieci.

11. Madison – jak każdy dobry polityk – była przerażony myślą, że ktoś mógłby przechwycić jeden z jego prywatnych listów. Wraz z Jeffersonem i współpracownikami, Madison używał skomplikowanego szyfrowania podczas przekazywania wrażliwych informacji.

12. Gdy siły brytyjskie zbliżały się do Waszyngtonu, dom i biuro Madison zostały całkowicie opuszczone kilka godzin przed oblężeniem. Oprócz włamania się i podpalenia lokalu, Brytyjczycy zjedli posiłek przeznaczony dla prezydenta.

13. Madison wśród przyjaciół był znany ze swojego błyskotliwego dowcipu, przekomarzań i wybitnych anegdot.

14. Madison przeprowadził eksperyment z alkoholem, który dotyczył sprawdzenia, ile kieliszków szampana będzie potrzebował, aby wywołać „ból głowy następnego dnia”.

15. James Madison odegrał dużą rolę w założeniu Uniwersytetu w Wirginii.

16. Jego żona, Dolley Madison pomogła zdefiniować rolę i obowiązki pierwszej damy.

17. Jedna z najciekawszych relacji z życia Madison pochodzi z pamiętników pisanych przez Paula Jenningsa, czarnego niewolnika Madisona. Jennings towarzyszył nowo wybranemu prezydentowi w Białym Domu jako chłopiec i ostatecznie spędził prawie trzy dekady służąc jako lokaj.

18. James Madison prawdopodobnie lubił robić grilla. Archeolodzy z Montpelier odkryli doły do ​​grilla i inne przedmioty z nim powiązane.

19. Thomas Jefferson pośmiertnie przekazał Jamesowi Madisonowi swoją ulubioną laskę z rączką wykonaną ze zwierzęcego rogu.

20. Biblioteka Madi  liczyła ponad 4000 książek.

Czy można odnieść sukces bez wykształcenia?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię