Sąd Najwyższy USA zdecydował o losach rozporządzania J.Bidena w sprawie szczepień

Amerykański Sąd Najwyższy uznał za bezprawny wprowadzony przez rząd prezydenta Joe Bidena nałożony na duże firmy obowiązek zaszczepienia pracowników lub poddawania ich regularnym testom na Covid-19.

Sąd zgodził się na wprowadzenie obowiązku szczepień dla części pracowników służby zdrowia.

Obowiązek szczepień lub poddawania pracowników regularnym testom na Covid-19 miał wejść w życie 4 stycznia i objąć firmy zatrudniające co najmniej 100 osób. Za złamanie tych regulacji pracodawcom groziła kara do 14 tysięcy dolarów.

Grupa republikańskich gubernatorów i polityków zaskarżyła jednak do sądu rozporządzenie Joe Bidena. Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który stosunkiem głosów 6 do 3 uznał, że rząd federalny nie otrzymał od parlamentu uprawnień do nakładania obowiązku szczepień.

 

Za uznaniem nakazu szczepień za bezprawny głosowali sędziowie konserwatywni, przeciwko liberalni. Z wcześniejszych wyroków wynika, że większość sędziów uznaje kwestię obowiązku szczepień za prerogatywę władz stanowych a nie federalnych.

W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy utrzymał wprowadzony przez prezydenta Joe Bidena obowiązek szczepienia pracowników zakładów opieki zdrowotnej korzystających z dotacji federalnych w ramach programów Medicaid i Medicare. Ta decyzja, która dotyczy 17 milionów pracowników, zapadła stosunkiem głosów 5 do 4.

IAR

Papież: tylko dialog i braterstwo mogą przezwyciężyć obecne kryzysy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię